Tıp


Ne steroid kötüye sağlık sonuçları vardır?

Anabolik steroid kullanımı yan etkileri arasında değişen geniş bir yelpazede ile ilişkili olan bazı ki fiziksel olarak çekici olan, sivilce ve meme gelişimi gibi erkekler de, başkalarına bu vardır hayatı tehdit, kalp krizi ve karaciğer kanseri gibi. Kötü muamelede uyuşturucu alma durursa çoğu geri dönüşümlüdür, ancak bazı kalıcıdır, Bu tür ses kadınlarda derinleşmesi gibi.

İnsanlarda anabolik steroidlerin uzun vadeli etkileri çoğu veri olgu bildirimleri gelen resmi epidemiyolojik çalışmalar yerine. durumda From raporları, lifethreatening etki insidansı düşük gibi görünüyor, fakat ciddi yan etkileri tanınmayan veya underreported olabilir, Onlar yıllar sonra ortaya çıkabilir, özellikle başlangıç. Veri hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalarda bu olasılığı destekler niteliktedir. Bir çalışmada, tek onların ömrü ve steroid dozları bu insan atletler tarafından alınan karşılaştırılabilir için beşinci için maruz erkek farelerin erken ölümlerin yüksek frekanslı neden bulundu.

Hormonal sistemi

Steroid kullanımı vücuttaki hormonların normal üretim bozan, hem reversibl ve irreversibl değişikliklere neden. ters olabilir Değişiklikler sperm üretimi ve testis küçülen dahil (testiküler atrofi). Geri dönüşsüz değişikliklerin erkek tipi kellik ve meme gelişimi (jinekomasti) ama. erkek vücut geliştiriciler bir çalışmada, yarısından fazlasının testiküler atrofi ve / veya jinekomasti.

kadın bedeninin içinde, anabolik steroidler maskülinizasyon neden. Meme büyüklüğü ve vücut yağ azaltmak, Cilt kaba hale gelir, klitoris büyütür, ve ses derinleştirir. Kadınlar vücut saç aşırı büyüme karşılaşabilirsiniz ama saç derisi kaybetmek. steroidlerin devam idaresi ile, bazı etkileri geri dönüşümsüz olmak.

Kas-iskelet sistemi

testosteron ve diğer cinsiyet hormonlarının düzeyleri Rising normalde ergenlik ve ergenlik ve sağlamak sinyalleri sırasında büyüme de durmak oluşur büyüme atağı tetikleyebilir. Bir çocuk ya da ergen anabolik steroidler alır, Ortaya çıkan yapay yüksek seks hormon düzeyleri erken büyüyen durdurmak için kemikleri sinyal verebilir.

Kardiyovasküler sistem

Steroid kullanımı kardiyovasküler hastalıklar ile ilişkili olduğu düşünülmektedir (CVD), kalp krizi ve felç dahil, sporcuların daha genç bile 30. Steroidler CVD gelişimine katkıda, kısmen kanda kolesterol taşıyan lipoproteinlerin düzeylerini değiştirerek. Steroidler, özellikle oral steroidler, lipoprotein, düşük yoğunluklu düzeyini artırmak (LDL) ve yüksek yoğunluğu seviyesini azaltmak lipoprotein (HDL). Yüksek LDL ve düşük HDL düzeyleri ateroskleroz riskini artırabilir, hangi yağlı maddeler bir durum arterlerin içinde yatırılır ve bozabilir kan akımı. kan kalp ulaşmasını engelledi ise, Sonuç kalp krizi olabilir. kan beyin ulaşmasını engelledi ise, sonucu felç olabilir.

Steroidlerin de risk kan pıhtıları kan damarlarında oluşacak artış, Potansiyel kan akışını engellemeden ve böylece etkin bir kan pompası değil kalp kası zarar.

Karaciğer

Steroid kullanımı karaciğer tümörleri ve nadir peliosis hepatis denilen ile ilişkili olduğu düşünülmektedir, hangi karaciğerde kan dolu kistler şeklinde. Her iki tümör ve kistler kopabilir, iç kanama neden.

Cilt

Steroid kullanımı akne neden olabilir, kistler, ve yağlı saç ve cilt.

Enfeksiyonlar

steril olmayan enjeksiyon teknikleri veya paylaşım diğer bağımlısı olan iğneler kontamine kullanabilirsiniz anabolik steroidler enjekte Birçok bağımlısı. Buna ek olarak, bazı steroid preparatları yasadışı steril olmayan şartlarda üretilmektedir. Bu faktörler risk lifethreatening viral enfeksiyonlar elde etmek için bağımlısı koymak, HIV ve hepatit B ve C gibi. Suçlular da endokardit gelişebilir, kalbin iç zarının ölümcül iltihabı neden olan bir bakteri enfeksiyonu. Bakteriyel enfeksiyonlar da enjeksiyon olarak siteleri ağrı ve apse oluşumunda neden olabilir.