Tıp


Ne Henoch-Schönlein purpurası olan (HSP)?

Henoch-Schönlein purpura (HSP) damar iltihabı veya bir vaskülit formudur. Orada vaskülit özelliği çok farklı durumlardır. Her vaskülit formları belirli karakteristik kan damarları dahil eğilimi. HSP küçük damarlarda deride kılcal adlandırılan etkiler ve sık sık böbrek. deride HSP sonuçları döküntü (en çok kalça üzerinde belirgin ve alt ekstremite arkasında) eklem iltihabı ile ilişkili (artrit) karın ve bazen kramp ağrı. Henoch-Schönlein purpura olarak da anafilaktoid purpura denir.

Nedenleri nelerdir HSP?

HSP en sık bahar aylarında görülür ve sıklıkla boğaz ve nefes geçişleri bir enfeksiyonu takip. HSP bu enfeksiyona yanıt olarak vücudun bağışıklık sisteminin alışılmadık bir tepki göstermek gibi görünüyor (ya bakteri veya virüs). Kenara enfeksiyondan, ilaçlar da durumu tetikleyebilir. HSP en sık çocuklarda görülür, ancak tüm yaş gruplarında insanlar etkilenebilir.

Ne HSP belirtileri nelerdir?

Klasik, HSP deri döküntüsü nedenleri, karın ağrısı, ve eklem iltihabı (artrit). Tüm özellikler tanı için hazır olması gerekir. deri lezyonlarının döküntü yerçekimi bağımlı bölgelerde görünür, bacaklar gibi. Eklemleri en sık ağrı ve şişme ile etkilenen ayak bilekleri ve diz are. Hastalar HSP ile ateş geliştirebilir. İltihabı Böbrek kan damarlarının kan ve neden / veya idrarda protein. Ciddi böbrek komplikasyonlar nadir ancak oluşabilir.

Semptomlar genellikle yaklaşık bir ay son. Nüks sık değil görülebilmektedir.

olan HSP tanısı nasıl?

HSP genellikle tipik deri dayanarak teşhis edilir, ortak, ve böbrek bulguları. Boğaz kültürü, idrar tahlili, ve inflamasyon ve böbrek fonksiyonu için kan testleri tanı önermek için kullanılır. deri biyopsi, ve daha az sıklıkla böbrekler, vaskülit göstermek için kullanılabilir. Özel boyama teknikleri (direkt immünfloresan) ve biyopsi dahil doku kan damarlarında IgA antikor mevduat belge için kullanılabilir.