Tıp


Ne anafilaksi demek?

tam olarak bu terimi anlamak için, geri gitmek için ihtiyacınız olan hemen 100 yıl. Hikaye Prens Albert Monako's yat gemiye bir seyir başlar. Prince toksin yerel bir denizanası tentacles tarafından üretilen çalışmalar yapmak iki Parisli bilim adamları davet etmişti, Savaş Portekizce Man. Charles Richet ve Paul Portier toksin izole etmek ve koruma elde etme umuduyla köpekleri aşılamak çalıştık başardık, or “korunma,” toksin karşı. Onlar toksin müteakip çok küçük dozlarda beklenmedik zorluk nefes hızlı başlangıçlı katılan ve ölümle sonuçlanan içinde yeni bir dramatik hastalık sonuçlandı bulmak için dehşete edildi 30 dakika. Richet ve Portier bu adlandırılan “anafilaksi” or veya8220;koruma karşı.” Onlar haklı olarak bağışıklık sisteminin ilk alerjene karşı duyarlı birkaç hafta ve aynı alerjene karşı yeniden bir tartışma üzerine yaşanan şiddetli reaksiyon yol açabilir hale sonucuna. Bir alerjen vücuda yabancı ve bazı kişilerde alerjik reaksiyona sebep olabilen bir maddedir.

Alerji Gerçekler

* tahmin anafilaksi ilk belgelenmiş olguda 2641 M.Ö.. zaman Menes, Mısır firavunu, gizemli bir wasp veya eşekarısı acı aşağıdaki öldü. Sonra, Babil dönemlerinde, Orada ölenler sokmaları yaban arısı nedeniyle iki ayrı referanslar.
* Charles Richet yılında Nobel Ödülü'ne layık görüldü 1913 anafilaksi üzerine çalışmaları için.

Richet bu alerjen bir maddenin üretiminde sonuç gerektiğini göstermeye devam etti, daha sonra bu şekilde yeniden bir tartışma üzerine tepki köpekler sensitize. Bu madde IgE olduğu ortaya çıktı.

20. yüzyılın ilk bölümünde, anafilaktik reaksiyonlar en sık tetanoz difteri aşısı at serum imal neden edildi. Bugün, insan serum tetanoz önlenmesi için kullanılır, ve anafilaksi en sık nedenleri şimdi penisilin ve diğer antibiyotiklerdir, böcek sokmaları, ve bazı gıdalar.

Alerji Gerçeği

Içinde 1956, Mary Hewitt Loveless o wasp zehirleri enjeksiyonu bireylerde arıların alerjisi anafilaksi neden olabilir gösterdi. Sonradan wasp kullanılan başarıyla bu kişilerin aşı için özler.