Tıp


Ne anemi diğer nedenleri?

Bunlardan en sık nedenleri şunlardır:

* Vitamin B12 eksikliği pernisiyöz anemi neden olabilir. anemi Bu tür B12 vitamini absorbe yapamaz onların bağırsakları bir takım nedenlerden dolayı insanlar da olabilirdi:

Yeterli vitamin alma olmayabilir o kati vejetaryenler takviyeleri, veya

o uzun vadeli alkolikler.

Bu genellikle macrocytic nedenleri (büyük hücre hacmi) anemi. B12 vitamini, boyunca folat ile, Bir hemoglobin ayrılmaz bir parçası olan hem molekülünü alma sürecine dahil olan. Folat eksikliği anemisi suçlu olabilir. Bu da yetersiz emilimi neden olabilir, yeşil altında tüketimi, yapraklı sebzeler, ve ayrıca uzun vadeli ağır alkol kullanımı.

* Orada kırmızı kan hücrelerinin rüptürü olabilir (hemolitik anemi) antikorlar kırmızı hücrelerin yüzeyine yapışan nedeniyle (örneğin, Yenidoğan ve birçok diğer koşullarda bir hemolitik hastalığı).

* Kemik iliği hastalıkları geniş bir ürün yelpazesine anemi neden olabilir.

Örneğin o, kanserlerin yayılması (metastaz) Kemik iliği için, kemik iliği ya da kanser (lösemi veya birden fazla gibi miyelom) Kemik iliği yetersiz kırmızı kan hücreleri üretmeye yol açabilir, anemi ile sonuçlanan.

kanserler için o Bazı kemoterapi ayrıca kemik iliği zarar verebilir ve kırmızı kan hücresi üretimini azaltır, anemi ile sonuçlanan.

o Bazı enfeksiyonlar kemik iliği ve kemik iliği yetmezliği ve kansızlık neden olabilen.

o Son olarak, böbrek yetmezliği olabilir eksikliği hormon gerekli olan hastalarda kemik iliği normal kırmızı kan hücrelerinin üretimini teşvik etmek.

* anemi diğer bir sık nedeni kronik hastalık anemisi denir. Bu genellikle uzun süreli kronik hastalığı olan kişilerde meydana gelebilir.

* Bazı ilaçlar çeşitli şekillerde anemi neden olabilir.

* Insan immünyetmezlik virüsü (HIV) ve edinsel immün yetmezlik sendromu (AİDS) anemi neden olabilir.