Tıp


Nasıl atopik dermatit tedavi?

Tedavi doktor ve hasta ve ailesi üyeleri arasında bir ortaklık içerir. Doktor bir tedavi planı hastanın yaşı dayalı önerecektir, semptomlar, ve genel sağlık. Hasta ve aile bireyleri tedavi planının başarısı özenle doktor talimatları uygulayarak büyük bir rol oynar. Bazı tedavi programlarının temel bileşenler aşağıda açıklanmıştır. Çoğu hastada başarıyla uygun cilt bakımı ve yaşam tarzı değişiklikleri ve daha yoğun tedavi ele gerekmez ile idare edilebilir. Çok iyileştirme ödev geliyor, duş veya banyo yağlama dahil cömertçe özellikle hemen sonra.

Doktorunuz atopik dermatit tedavisinde üç ana hedefi vardır: cilt iyileşmesi ve sağlıklı tutmak; fişekleri önleme, ve yaptıkları zaman tedavi belirtiler ortaya. Çok cilt bakımı ve cilt bakım rutinleri gelişmekte içerir, faktörler kötüleşmesinde belirlenmesi, ve kaçınma şartlar o cildin bağışıklık sistemi ve kaşıntı-çizik döngüsü teşvik. Bu hasta ve aile üyeleri için önemli ve tedaviye yanıt cilt durumda herhangi bir değişiklik nota sürekli en etkili tedavi stratejisinin belirlenmesinde olmaktır.

Cilt bakımı: Basit ve temel rejimi anahtarıdır. bir tavsiye sabun ve nemlendirici ile kalmak çok önemlidir. Birden sabun kullanma, losyonlar, kokuları, ve ürünlerin daha da sorunları ve cilt hassasiyeti neden olabilir karışımları.

cilt Şifa ve sağlıklı birincil önemi hem daha fazla zarar görmesini engellemek ve hastanın yaşam kalitesini arttırmak are tutmak. semptomların atakları önlemek için geliştirilmesi ve günlük cilt bakımı rutin takip önemlidir. Önemli faktörler uygun banyo ve madeni yağ uygulaması vardır, krem veya merhem gibi, banyo üç dakika içinde. Atopik dermatit olan insanlar kaçınmalıdır sıcak veya uzun (fazla 10 -e doğru 15 dakika) banyo ve duş. A ılık banyo temiz ve aşırı o kurutmadan cildi nemlendirmek yardımcı olur. sabunlar cildi kurutma olabilir çünkü doktor hafif bir sabun veya olmayan sabun temizleyici sınırlı kullanımı tavsiye edebilir. Banyo yağları genellikle yararlı değildir.

Bir kez banyo biter, Hastanın hava cildin kuru olmalıdır ya da hafifçe kuru pat (sürtünme veya kurutma canlı kaçınarak) ve hemen bir yağlayıcı uygulamak. Yağlama cildin nem restores, artar iyileşme oranı, ve daha fazla kurumasına ve tahriş karşı bir bariyer oluşturur. yağlama birkaç çeşit kullanılabilir. yüksek bir su ya da alkol içeriği ve hızlı bir şekilde buharlaşmasına çünkü Losyonlar genellikle en iyi seçenek değildir. Krem ve merhemler iyi cilt şifa çalışmak. Tar hazırlıklar çok yararlı iyileşme olabilir çok kuru, likenifiye alanlar. Ne olursa olsun hazırlık seçildi, Bu gibi kokuları ve kimyasalların serbest mümkün olmalıdır.

Başka bir koruma anahtarı ve cildin yeniden tekrarlanan deri enfeksiyonları önlemek için adımlar atıyor. mümkün tamamen enfeksiyonları önlemek için olmayabilir de, Teşhis eğer tedavi erken bir enfeksiyonun etkilerini minimize edilebilir. Hastalar ve aileleri deri enfeksiyonlarının belirtileri tanımayı öğrenmelidir, küçücük püstül dahil (irin dolu diken) kol ve bacaklarında, alanlarda sızma görünümünü, veya kabuklu sarı kabarcıklar. bir deri enfeksiyonu belirtileri ortaya çıkarsa, doktor kısa sürede tedavi başlamak için danışılmalıdır.

bebek ve çocuklarda atopik dermatit tedavisi

* kısa ver, ılık banyolar.
* Yağlayıcı hemen banyo aşağıdaki.
* Bir çocuğun tırnakları kısa yayımlandı tutun.
* Seçmek yumuşak pamuklu kumaşlar zaman giysi seçimi.
* gece tırmalıyor azaltmak için antihistaminikler kullanmayı düşünün.
* çocuk serin tutun; aşırı ısınma meydana durumlardan kaçınmak.
* deri enfeksiyonları tanımak ve aramak tedavi hemen öğrenin.
* Girişimi onu tırmalama onu ya da tutmak için faaliyetleri ile çocuk dikkatini dağıtmak için.

İlaçlar ve fototerapi: atopik dermatit nüks oluşursa, birkaç yöntem belirtilerinin tedavisinde kullanılabilir. Uygun tedavi ile, en semptomlar kontrol altında üç hafta içinde getirilebilir. belirtiler cevap başarısız olursa, dan bu ilaç idare güçlü bir parlama bağlı olabilir, tam etkili bir tedavi programı belirli bir bireyin, ya da ilk tedavi programının ele değildi tetikleyici faktörlerin varlığı. Bu faktörler bir ilaç tepki ekleyebilirsiniz, enfeksiyon, veya duygusal stres. Hasta talimatları tedavi programı aşağıdaki olmadığı Devamı belirtilerle de karşılaşabilirsiniz.

Kortikosteroid krem ve merhemler en sık kullanılan tedavi edilir. Sometimes, over-the-counter hazırlıklar kullanılır, ancak birçok durumda, doktor güçlü bir kortikosteroid krem veya merhem reçete edBazenasionally, baz kortikosteroid krem ve merhemler bazı markalar belirli bir hasta ve farklı bir marka için gereklidir rahatsız edici kullanılır. topikal kortikosteroidler veya uzun süreli tekrarlayan kullanımının yan etkileri deride incelme ekleyebilirsiniz, enfeksiyonlar, büyüme geriliği (Çocuklarda), ve cilt üzerinde streç işaretleri.

Takrolimus (Protopic) ve pimekrolimus (Elidel) merhem güçlü topikal ilaçlı kremler vardır (deriye uygulanan ilaçlar) Bu atopik dermatit tedavisinde kullanılan. Bu yeni ilaçlar olarak adlandırılır “Bağışıklık modülatörler.” Onlar ilk ve halen yaygın olarak şirket içinde kullanılan (sözlü) aldıkları organları reddetme önlemek böbrek ve karaciğer nakli olan hastalarda yardımcı. Onlar baskılayarak bağışıklık sisteminin çalışması. Ne zaman bu ilaçların bozulmamış cilt üzerinde sınırlı ve küçük miktarlarda dışarıdan deri tedavisinde kullanılan, önemli ölçüde zayıflatmak için düşünce değildir ya da vücudun bağışıklık sistemini değiştirmek. Ayrıca, Topikal steroidlerin aksine (kortizon kremleri), Bu yeni ilaçlar derinin incelmesi ve yüzeysel kan damarlarının kopması neden olmaz (atrofi). Ancak, Son birkaç yıl içinde, orada endişe ve Gıda ve İlaç İdaresi tarafından pozisyonel değişiklik olmuştur (FDA). Özel bir uyarı bu iki immün modülatör ilaçlar potansiyel dikkatli kanserleri ve diğer bağışıklık sistemi baskılanması konularda ile yerleştirildi. dermatolog ve diğer hekimler güvenle çocuk ve yetişkinler için bu ilaçların birçok reçete devam ederken, önemlidir bu olası kaygılar ve doktorunuz ile önlemler bir tedaviye başlayan tartışmaktır.

hem pediatri ve yetişkinlerde bariyer fonksiyonu iyileştirmek için ilaç daha yeni bir sınıf Atopiclair ve MimyX içerir. Bu kremler topikal steroidler ve diğer yumuşatıcılar ile birlikte genel kuruluk ve bozulmuş cilt fonksiyonu tamir yardım için kullanılabilir.

Ek mevcut tedaviler hastalığın spesifik belirtileri azaltmaya yardımcı olabilir. Antibiyotikler doğrudan cilde bir merhem olarak uygulanabilir deri enfeksiyonları tedavi etmek için ama genelde daha zaman hap olarak ağızdan alınan form etkili. Bazı antihistaminikler neden olan uyuşukluğa gece çizilmeye ve daha dinlendirici bir uyku yatmadan alındığı izin azaltabilir. Bu etki özellikle kimin gece kaşıma hastalığın artırabilmektedir hastalar için yararlı olabilir. viral veya fungal enfeksiyonlar varsa, Doktor ayrıca ilaçların bu enfeksiyonların tedavisinde saptayabilir.

Fototerapi tedavisi ultraviyole kullandığı ışık ile A veya B ışık dalgaları veya her ikisinin kombinasyonu. Bu tedavi büyük çocuklarda orta hafif dermatit için etkili bir tedavi olabilir (hakkında 12 yaşında) ve yetişkinler. Foto, ultraviyole ışık tedavisi bir arada ve bir uyuşturucu psoralen denir, Ayrıca fototerapi yalnız dirençli olgularda kullanılabilir. Bu tedavinin olası uzun vadeli yan etkiler erken deri yaşlanması ve deri kanseri dahil. Doktor fototerapi yararlı atopik dermatit belirtilerinin tedavisinde olabilir düşünüyorsa, o minimum pozlama gerekli kullanacak ve dikkatli cilt monitör.

Diğer tedaviler etkili değildir, doktor sistemik kortikosteroidler reçete olabilir, ağız yoluyla alınır ya da yerine doğrudan deriye uygulanan kas içine enjekte ilaç. Bir yaygın olarak reçete kortikosteroid örnek prednizon olduğunu. Tipik olarak, bu ilaçlar dirençli olgularda sadece kullanılır ve sadece kısa sürelerle verilir. sistemik kortikosteroidlerin yan etkileri cilde zarar ekleyebilirsiniz, inceltilerek veya kemikleri zayıflamış, yüksek tansiyon, yüksek kan şekeri, enfeksiyonlar, katarakt ve. Aniden kortikosteroidler alarak durdurmak için tehlikeli olabilir, çok önemlidir, böylece kortikosteroid dozu değişen doktor ve hasta birlikte çalışır.

Önceki klinik çalışmalarda kendini enjekte interferon tedavileri gibi ilaçların kullanımı ve karışık sonuçlar ortaya mainstream tedavi değiller. interferon ile en sık görülen yan etkiler hafif enjeksiyon yeri reaksiyonları ve olası ateş ya da grip benzeri yakınmaları içeren. Bu ilaçlar belki ağır ya da zor durumlarda daha fazla geleneksel tedavilere yanıt vermeyen kullanılır.

Yetişkinlerde, immünsupresif ilaçlar, siklosporin gibi, Ayrıca tedavi diğer formları cevap başarısız atopik dermatit ağır vakalarda tedavi etmek için kullanılır. Immünsupresif ilaçlar bazı bağışıklık hücrelerinin üretimini engelleme ve diğerlerinin hareket kisitlanmasi tarafından aşırı aktif bağışıklık sistemi zaptetmek. siklosporin yan etkileri yüksek tansiyon ekleyebilirsiniz, bulantı, kusma, böbrek sorunları, baş ağrısı, uyuşma, kanser ve enfeksiyonlara olası bir risk artışı. Ayrıca nüks riski ilaç kesildikten sonra. toksik yan etkileri nedeniyle, sistemik kortikosteroidler ve immünsüpresif ilaç şiddetli vakalarda sadece ve sonra mümkün olduğu kadar bir süre kısa kullanılır. Hastalar gerektiren sistemik kortikosteroid veya immünsupresif ilaçlar bir dermatolog veya bir allergist atopik dermatit bakımı konusunda uzmanlaşmış terapiler tetikleyici faktörleri ve alternatif tanımlamanıza yardımcı olması için sevk edilmelidir.

Çok nadir durumlarda, başka tedaviler başarılı olmuş zaman, Hastanın hastaneye gerekebilir. Beş- Yedi gün hastanede kalmanızı sağlar yoğun cilt bakım tedavi ve tahriş edici olan hastanın riskini de azaltır, alerjenler, ve gün için günlük yaşam stresleri. Bu koşullar altında, semptomlar genellikle açık hızla çevresel faktörler rol oynar veya hasta evde yeterli bir cilt bakım programı yürütmek mümkün değilse.

İpuçları doktorunuz ile çalışmak için

* tam sağlayın, kendiniz veya çocuğunuz hakkında doğru tıbbi bilgi.
* önceden senin soruların bir listesini ve endişeleri olun.
* doktor manzaralı dürüst ve paylaşmanın noktası olun.
* İhtiyacınız varsa açıklama veya daha fazla açıklama isteyin.
* sağlık ekibinin diğer üyeleri ile konuşun, hemşire gibi, terapistler, veya eczacı.
* doktorunuz ile hassas konularda tartışmak için tereddüt etmeyin.
* herhangi bir tıbbi tedavi ya da ilaç doktorunuzla tartışın için değişiklik onları yapmadan önce.

Atopik dermatit ve yaşam kalitesi

belirtiler atopik dermatit nedeniyle rağmen, mümkün bozukluğu olan insanlar için bir yaşam kaliteli muhafaza etmektir. bir yaşam kalitesinin düzeltilmesi için anahtar eğitimdir, farkındalık, ve hasta arasında bir ortaklık geliştirilmesi, aile, ve doktor. iletişim Good gerekli tüm yer için. Önemli olan doktor, hastalığın ve hastanın aile ve herhangi bir tedavi göstermek için onun belirtileri hakkında anlaşılabilir bilgi verir ki düzgün yapılacaktır sağlamak için önerilen önlemler olduğunu.

Bir çocuk atopik dermatit var, tüm aile durumu etkilenebilir. Önemli olan ailelerin ek destek onları stres ve hayal kırıklığı hastalığı ile baş yardımcı olmasıdır. Çocuk telaşlı ve zor ve sık sık tutamayan çizilmeye ve cilt sürtünme dan olabilir. çocuk Dikkatimi dağıtıyor ve sağlama ellerini meşgul edecek pek çok aktivite olarak önemli ama çok çaba ve veli veya bakıcılar adına çalışma gerektirir. Bir diğer konu ailelerin yüzünü sosyal ve duygusal stres şekil bozukluğu atopik dermatit nedeniyle ilişkili. Çocuk ve okul veya diğer sosyal ilişkilerde güçlük karşılaşabileceği ek destek ve aile üyeleri teşvik gerekebilir.

atopik dermatit ile Yetişkin düzenli bir cilt için bakım ve yaşam kalitesini artırabilir hastalığın diğer etkileri dikkatli olmak ve bunların nasıl tedavi. Yetişkin bir parçası olarak cilt bakım rejimi geliştirmeli, günlük rutin, hangi koşullarda ve cilt olarak adapte edilebilir değişim. Stres yönetimi ve gevşeme teknikleri olasılığını azaltmak yardımcı olabilir nedeniyle emosyonel stres fişekleri. destek ailesi içeren bir ağ geliştirme, Arkadaş, sağlık çalışanları, ve destek grupları veya kuruluşlar yararlı olabilir. Kronik anksiyete ve depresyon kısa süreli psikolojik tedavi rahatladım olabilir.

durumlarda tırmalama bilincinde çoğu da yardımcı olabilir oluşma olasılığı daha yüksektir. Örneğin, pek çok hastada bu onlar ne zaman boşta daha sıfırdan bulmak. ellerini cilde daha fazla zarar önleyebilir işgal ediyor Yapısal etkinlik. İş danışmanlığı da belirlemek için yararlı olabilir ya da bir iş tahriş edici temas içeriyorsa veya sık sık el yıkama içerir kariyer hedefleri değiştirmek, mutfak iş veya oto mekaniği gibi.

Kontrol atopik dermatit

* Yağlamak sık sık cilt.
* Önlemek sert sabun ve temizleyiciler.
* Önlemek çizilmemesi veya sürtünme mümkün.
* aşırı nemden koruyun cilt, tahriş edici, ve kaba giyim.
* Korumak serin, sabit sıcaklık ve tutarlı nem seviyeleri.
* toz Limit maruz kalma, sigara dumanının, polen, ve hayvan tüyü.
* Tanımak ve duygusal stres sınırı.