Tıp


Nasıl bir abdominal aort anevrizması klinik tanısı?

Dikkatli palpasyonu veya karın hissi bir sağlık uzmanı tarafından abdominal aort anormal geniş nabız ortaya çıkarabilir. Bu karakteristik karın orta hat içinde aorta her iki tarafında hissedilir. hatta büyük anevrizmaları kilolu kişilerde fizik muayenede tespit etmek çok zor olabilir unutmayın. rüptürü eşiğinde Anevrizma ve hızla arttırdılar, İhale genellikle. stetoskop ile dinleme de anevrizma içinde kan türbülans bir bruit veya anormal ses ortaya çıkarabilir.

abdominal aort anevrizması tanısı ne yardımcı testler?

Ile ilgili olarak 90% Olguların, karın X-ışınları anevrizma duvarında kireçlenme göstermek. Ama düz x-ışınları karın büyüklüğü ve anevrizma ölçüde belirleyemiyor. Ultrasonografi genellikle anevrizma boyutunun net bir görüntü sağlar. Ultrason vardır hakkında 98% anevrizmanın büyüklüğü ölçme doğruluğu, güvenli ve noninvaziv bir. Ama ultrason doğru anevrizma ölçüde tanımlayamazsınız ve cerrahi onarım planlaması için yetersizdir.

batın bilgisayarlı tomografi, çok boyutu belirlemede doğru ve anevrizma yaygınlığı, ve renal arterler ile ilişkisi. Ancak, bilgisayarlı tomografi radyasyon ve kan damarlarının değerlendirilmesi için yüksek dozlarda kullanır, intravenöz boya gerektirir. Bu boya ve tahriş böbreklerin karşı alerjik reaksiyon gibi bazı risk taşır. böbrek hastalığı olan hastalarda, doktor bir MRA düşünebilirsiniz (manyetik rezonans anjiyografi), tarama MRI kullanılarak aort bir çalışma ve diğer arterleri olan. Hem de bilgisayarlı tomografi ve manyetik rezonans görüntüleme tanı için etkili. Bir aortogram, boya doğrudan aorta enjekte nerede anatomi değerlendirmek için, tarihsel tercih tanısal test edildi.