Tıp


Ne vaskülittir?

Vaskülit kan damarlarının iltihaplanması özelliği nadir bir hastalık grubu için kullanılan genel bir terimdir. Vücudun kan damarları damar sistemi olarak adlandırılır. Kan damarlarının oksijen akciğerlere vücut ve dönüş oksijen dokulara kan tüketilmiş bu venlerin dokulara oksijen zengini kana geçmesini arterler oluşmaktadır. Vaskülit çeşitli kan damarlarının duvarlarına iltihap ve hasar ile karakterizedir.

vaskülit hastalıkların Her damar tutulumunun dağılımı belli kalıpları ile tanımlanır, Özellikle organ tutulumu, ve laboratuvar test anormallikleri. Grup olarak, Bu hastalıkların vaskülitler olarak adlandırılır.

Kelime vaskülit Latin türetilen “vasculum”, damar + “- itis”, iltihap. vaskülit için bir başka terim anjiiti olduğunu. arterler iltihaplı kan damarları zaman, koşul olarak da arterit denir. Zaman damarlar iltihaplı, o olarak venulitis denir.

Ne ve vaskülit nedenleri ne vaskülit ile hastalıkların örneklerdir?

Bu vaskülit hastalıkların gerçek sebebi genellikle bilinmemektedir. Ancak, bağışıklık sistemi bozukluğu ve damar iltihabı ortak özellikleri nelerdir. vaskülit Her form belirtilerin kendi karakteristik modeli vardır, çok hangi belirli organlar etkilenir bağlıdır.

vaskülit örnekleri Kawasaki hastalığı,, Behçet hastalığı, poliarteritis nodosa, Wegener granülomatozu, kriyoglobulinemi, Takayasu arteriti, Churg-Strauss sendromu, dev hücreli arterit (temporal arterit), ve Henoch-Schönlein purpurası.

Vaskülit ayrıca enfeksiyon eşlik edebilir (Hepatit B gibi), kimyasallara maruz (amfetamin ve kokain gibi), ilaçlar, kanserleri (lenfomalar ve multipl miyelom gibi), ve romatizmal hastalıklar (romatoid artrit ve sistemik lupus eritematozus gibi).