Tıp


Ne anjindir, ve ne anjina belirtileri nelerdir?

Anjin (angina pektoris – Latin göğüs sıkma) Kalp kasının bir bölgeye azalmış kan oksijen kaynağı olduğu ortaya çıkar göğüs rahatsızlığı olan. Çoğu durumda, kan arz eksikliği damar sertliği sonucunda koroner arterlerin daralması nedeniyle.

Angina genellikle hissedilir:

* basınç,

* ağırlık,

* sıkma,

* sıkma, veya

* göğsünde ağrılar, göğüs özellikle arkasında.

Bu ağrı genellikle boyun yayar, çene, silah, geri, hatta diş.

Hastalarda da ortaya çıkabilir:

* hazımsızlık,

* mide ekşimesi,

* güçsüzlük,

* terleme,

* bulantı,

* kramp, ve

* nefes darlığı.

Angina genellikle efor sırasında ortaya, Ağır emosyonel stres, ya da ağır bir yemekten sonra. bu dönemlerde, kalp kası daralmış koroner arterlerde sunabilirsiniz Kan daha fazla oksijen talepleri. Anjin tipik kadar sürer 1 -e doğru 15 dakika ve dinlenme ya da dil altına nitrogliserin tableti bir koyarak rahatlar. Nitrogliserin kan damarlarını rahatlatır ve kan basıncını düşürür. Hem de dinlenme ve nitrogliserin azalma oksijen için kalp kasları talep, Böylece angina rahatlatma.

Angina iki türlerinden biri sınıflandırılır: 1) stabil angina veya 2) kararsız angina.

Stabil angina

Stabil angina angina en sık görülen tipidir, ve çoğu insanlar angina bakın ne demek. stabil angina olan insanlar düzenli olarak anjina belirtileri belirtileri biraz tahmin edilebilir (örneğin, basamaklı bir merdivenle yukarı yürüyerek göğüs ağrısı nedenleri). çoğu hasta için, belirtiler genellikle son beş dakikadan az ve efor sırasında ortaya. Onlar dinlenme veya ilaç azalan, nitrogliserin gibi dil altı olarak.

Kararsız angina

Kararsız angina daha az ve daha ciddi yaygındır. Semptomları ve daha az stabil angina desen daha öngörülebilir şiddetli. Dahası, ağrıları daha sık görülür, artık son, istirahat sırasında meydana gelen, ve dil altına nitrogliserin tarafından rahatladım değildir (veya hasta normalden daha fazla nitrogliserin kullanması gerekir). Kararsız angina kalp krizi aynı şey değildir, ama daha fazla kardiyak testler olarak sağlık kuruluşu veya hastane acil servisine acil bir ziyaret acilen ihtiyaç olduğunu garanti. Kararsız angina genellikle bir kalp krizi habercisi olduğu.