Tıp


Ne angina değerlendirme yenilikler?

x-ray tarama Yeni geliştirilen bilgisayarlı (Ultra hızlı CT taraması) koroner arter plak kalsiyum küçük miktarlarda tespit son derece doğru. bir ultrafast CT gösterir arterlerde hiçbir kalsiyum tararsanız, aterosklerotik koroner arter hastalığı olasılığı düşüktür. Ultra hızlı CT tarama genç hastalarda göğüs ağrısı değerlendirilmesinde yararlıdır (ama 40 kadın ve altında 50 yaşında). gençlerin normalde önemli koroner arter plak olmadığından, olumsuz bir ultra hızlı BT koroner arter hastalığı tanısı olası kılan. Ancak, Bu yöntemle kalsiyum bulma az yaşlanma sürecinden sadece hafif plaquing olması muhtemeldir yaşlı hastalarda anlamlı.

Hatta bir ultrafast BT rağmen plak kalsiyum saptanmasında yararlıdır, Bu kalsiyum yüklü plak aslında arter daralmasına neden olmadığını belirleyemez ve kan akımını azaltır. Örneğin, az ya da hiç arter daralmasına neden olan yoğun kalsifiye plak ile bir hastanın kuvvetli pozitif ultrafast CT ama normal bir egzersiz koşu bandı testi taraması olacak. Hastaların çoğunda kim anjina koroner arter hastalığına bağlı şüphesi olan, Herhangi bir plak klinik olarak anlamlı olup olmadığı bir egzersiz bandı çalışma genellikle belirlemede ilk adım. Yeni yüksek hızlı CT tarayıcılar aslında gerçek koroner arter plak ve lezyon koroner anjiyografi benzer algılayabilir.

Manyetik rezonans görüntüleme (MRG), manyetizma ve radyo dalgalarını kullanarak, görüntü için kullanılabilir (Bir benzerlik üretmek) kan damarları. Şu anda, büyük gemilerin, Boyundaki karotis arterleri gibi, Bu teknik kullanılarak görüntülendi olabilir. Gelecekteki yazılım ve donanım geliştirmeleri manyetik rezonans test ile kalp damar tarama izin verebilir.