Tıp


Ne alerjik göz şartları?

Alerjik konjonktivit

Alerjik konjonktivit, olarak da adlandırılır “alerjik rinokonjunktiviti,” En sık görülen alerjik göz hastalığıdır. Durum genellikle mevsimsel ve saman nezlesi ile birliktedir. Ana nedeni polenler olduğunu, rağmen tozu akarları gibi alerjenlere kapalı, kalıpları, kedi ve köpek gibi evcil hayvanlarınıza ve çileden gözleri yıl boyunca etkileyebilir. Tipik şikayetler kaşıntı dahil, kırmızılık, kocaman, yanan, sulu bir akıntı, ve göz kapağında şişme. büyük bir dereceye kadar, Akut (ilk) semptomlar histamin salınımı ile ilgili görünür.

tercih tedavileri topikal antihistaminik olan Olopatadin gibi düşüyor (Patanol), açıcı, ve yeni mast hücre dengeleyici ilaçlar. Topikal steroidlerin kullanılması gerektiğini, sadece bir doktor tarafından şiddetli reaksiyonlar ve yan etkiler için potansiyel nedeniyle kısa vadede için reçete. Genel olarak, loratadine gibi oral antihistaminikler (Claritin) veya setirizin (Zyrtec) en etkili seçenek, ancak genelde alerjik konjonktivit allerjik rinit birlikte tedavi etmek için kullanılır.

Alerji yardım

kaşıntılı gözler sürtme doğal bir yanıttır. Ancak, sürtme genellikle alerjik reaksiyon direğinde fiziksel etkisiyle hücreleri kötüleşir, hangisinin immün yanıtın daha mediatörlerin serbest bırakmak için neden. Çeviri: gözlerini RUB etmeyin!

Konjonktivit atopik dermatit ile

Yaygın olarak “Atopik keratokonjonktivit,” Bu durumun ciddi göz değişikliklerin bir namlı nedenidir, genç erişkinlerde özellikle. Atopik keratokonjonktivit hem konjonktiva ve kornea iltihabı anlamına gelir. “Boynuz” kornea ile ilgili anlamına gelir. konjonktivit Bu form genellikle genç erkekler etkiler (kızlara göre üç kat daha sık) ve daha fazla olanlar erken çocukluk döneminde atopik dermatit vardı yaygındır. Durum yoğun kaşıntılı ile karakterizedir, göz kapaklarında görünen kırmızı alanlar. gözleri ağır bir akıntı ortaya çıkabilir, ve göz kapağı derisinin pul ve kabuklar gösterebilir. Şiddetli olgularda, gözleri ışığa duyarlı hale, ve belirgin kalınlaşmasına göz kapaklarını. kötü yönetilen durumunda, orada kornea kronik sürtünme nedeniyle kalıcı yara izi ve göz kaşıma olabilir. Bu skar görsel değişikliklere neden olabilir.

Atopik keratokonjonktivit için tetikleyici bu atopik dermatit benzer görünen. ortak gıda alerjileri için bir arama, yumurta gibi, yer fıstığı, süt, önce, buğday, ya da balık önemlidir. Havadan alerjenler, özellikle tozu akarları ve evcil hayvan tüyü, önemli bir faktör olarak gözden kaçan edilmiştir değerlendirilmeli ve kontrollü.

alerjik konjonktivit tedavi hallmark güçlü antihistaminikler kullanılmasıdır (Bu atopik dermatit kullanılan benzer) kaşıntı bastırmak için. Topikal antihistaminikler, mast hücre stabilizatörleri, ve oral steroidlerin kısa vadeli kullanan tüm kaşıntı yardım için yararlıdır. Bazen, Bölgenin enfeksiyon (stafilokok genellikle, yaygın olarak anılacaktır “Staph”) semptomları kötüleştirir, ve antibiyotik tedavisi kaşıntı kontrolü yardımcı olabilir. Alerji çekim seçilmiş olgularda faydalıdır.

Alerji uyarı

Atopik keratokonjonktivit kadar oluşumu katarakt yol açabilir 10% Olguların. Nadir vakalarda, körlük oluşabilir.

Vernal keratokonjonktivit

Vernal keratokonjonktivit preadolescent erkeklerde oluşma eğilimi nadir bir durumdur (3:1 kadın oranı erkek) ve genellikle geç ergenlik veya erişkinlik erken döneminde geçmek olduğunu. (Vernal bir dönem için “bahar.”) Vernal keratokonjonktivit genellikle geç bahar görünür ve özellikle kırsal yerlerde kuru oluşur, tozlu, asansör, ve sıcak koşullar geçerliliğini. Gözlerini yoğun kaşıntılı hale, ışığa duyarlı, ve kapakları rahatsız ve halsiz hissediyorum. Gözlerin üretmek “kılçıklı” akıntısı ve, incelendiğinde zaman, Üst göz kapaklarının altında yüzey görünür “Arnavut kaldırımlı.” Gözün daha yakından inceleme şiddetli inflamasyon mast hücreleri ve birikmiş eozinofillerin çok sayıda nedeniyle ortaya, üreten sözde denir “Trantas noktalar.”

ilkbahar keratokonjonktivit yanlış tedavi kalıcı görme bozukluklarına yol açabilir. En etkili tedavi düşük doz kısa süreli kurs topikal steroidler gibi görünüyor. Topikal mast hücre stabilizatörleri ve topikal antihistaminikler de yararlı olabilir. Kaplayan güneş gözlüğü rüzgar ve toza karşı gözleri korumak için yararlıdır.

Alerji gerçeği

Keratit, veya kornea iltihabı, ilkbahar ve atopik keratokonjonktivit büyük ölçüde eozinofiller salınan bir madde neden olmaktadır, denilen büyük temel protein.

Dev papiller konjonktivit (GPC)

Bu durum tipik özelliği için adlandırılmıştır, büyük papilla, veya diken, üst göz kapağının konjonktiva altında. Bu diken olası bir yabancı madde gelen tahriş sonucudur, kontakt lens gibi. Sert, yumuşak, ve sert gaz geçirgen lensler koşulu ile ilişkili. Reaksiyon olasılıkla kontakt lens yüzeyinde biriken protein bağlı. Bu durum inanılır, kısmen, bir alerjik reaksiyon ya kontakt lens kendisine bağlı olduğu, kontakt lens üzerinde protein mevduat, ya da kontakt lens için çözüm koruyucu. Kızarıklık ve göz geliştirmek kaşıntı, boyunca kalın bir akıntı.
Alerji lensler başvurma en sert kontakt lenslerin kullananlar arasında yaygındır ve en yaygın olanlar tek lens kullanımı arasında, Özellikle bir günlük ya da bir haftalık türleri. üzerinde kontakt lens ile Sleeping büyük GPC gelişme riskini artırır.

En etkili tedavi kontakt lens takmış durdurmaktır. Bazen, Daha fazla temizlik veya devamlı gelen durumu önleyecek tek günlük giymek lens kullanmayı sık yanı sıra lens türünü değiştirerek.
konjonktiva dev papilla, hangi GPC karakteristik, ancak, aylarca bu önlemlere rağmen devam edebilir. Göz ilaçları, cromolyn gibi (Opticrom) veya lodoxamide (Alomide), genelde bu durumda kullanılan, birkaç ay bazen. bu ilaçlar yapılmaktadır süre Kontakt lensler yıpranmış olmamalıdır