Tıp


Hastaların perkütan koroner girişim sonrası kurtarma

Perkütan koroner girişim özel bir odada bilgisayarlı X-ray cihazı ile donatılmış içinde gerçekleştirilen bir kardiyak kateterizasyon laboratuvar denir. Hastaların hafif diazepam küçük miktarlarda ile sedatize vardır (Valium), midazolam (Usta), morfin, ve diğer yatıştırıcı narkotik intravenöz. Hasta kasık ponksiyon site veya koldaki küçük rahatsızlık yaşayabilirsiniz. balon şişirilir sırasında hastalar da angina kısa bölüm karşılaşabilirsiniz, kısaca koroner arter kan akışını bloke. Perkütan koroner girişim prosedürün sürebilir 30 dakika iki saat, ama genellikle içinde tamamlanır 60 dakika.

Daha sonra hastalar gözlem için izlenen bir yatak getirilir. arter sol plastik kateterler dört sonra kasık kaldırılır 12 saat kan açtı arter istikrar için gerekli olduğunu inceltme ne kadar bağlı. Ne zaman bu kateterler çıkarılır, alan elden veya yaklaşık mekanik bir kelepçe yardımı ile sıkıştırılır 20 dakika kanama önlemek için. Birçok durumda, kasık arter veya sütüre olabilir “mühürlü” kateterizasyon laboratuarında, ve kateterler derhal kaldırılır. Bu hasta işlemden sonra birkaç saat içinde yatakta doğrulmaya sağlar.

Çoğu hastada perkütan koroner girişim sonrasında gün taburcu edilir. Hastaların bir şey daha ağır kaldırmak için tavsiye edilir 20 pound veya perkütan koroner girişim sonrası ilk 1-2 hafta süreyle şiddetli yorgunluk gerçekleştirmek. Bu iyileşmek için koroner arter alanı yanı sıra kasık veya kol arterler sağlar. Hastaların perkütan koroner girişim, iki veya üç gün sonra normal çalışma ve cinsel aktivite dönebilir.

Hasta gelecek trombotik olayları önlemek için perkütan koroner girişim süresiz sonra aspirin korunur (örneğin, kararsız angina veya kalp krizi). stent almak hastalarda, ek bir anti-platelet ajan [çoğu durumda klopidogrel içinde [Plavix]) 1-3 ay boyunca aspirin ile birlikte verilir; stent içinde metal hafta ilk birkaç kan pıhtısı oluşumunu teşvik olabilir çünkü stent takıldıktan sonra bu. Sonra yaklaşık yedekte üç hafta, stentin metal artık trombosit kan pıhtıları forma uyarır doğal bir doku kaplama ile kaplanmıştır. yeni ilaçlı stent tekrarını önlemek için tasarlanmış olan, Bu doğal kaplama oluşturma süreci gecikebilir, ve aspirin ve Plavix genellikle bir yıl için devam ya da daha uzun. Eğer bir stent varsa, her zaman aspirin veya Plavix durdurmadan önce kardiyoloji danışın, birkaç gün için bile.

Egzersiz stres testi bazen perkütan koroner girişim sonrası birkaç hafta yapılır ve bir kardiyak rehabilitasyon programına başlarken sinyalleri. Rehabilitasyon bir içerebilir 12 aşamalı olarak izlenir artan egzersiz haftalık program haftada üç kez bir saat süren. Yaşam tarzı değişiklikleri daha fazla koroner arter hastalığı geliştirme olasılığını düşürmek için yardımcı olabilir. Bunlar:

* sigarayı bırakmak,

* kilo ve diyet yağ azaltılması,

* kontrol kan basıncı ve şeker hastalığı, ve

* Kandaki kolesterol seviyesini düşürerek.

Kolesterol azalma genellikle ilaçların eklenmesi ile destekli olan sadece kolesterol seviyesini düşürmeye olabilir, ama gelecekte kalp saldırılarına karşı koruma sağlayabilir.