Tıp


Glokom ameliyatı ya da lazer

lazer tedavisi çeşitli formları glokom için vardır. Lazer iridotomi (açılı glokom yukarıdaki bölümüne bakın) Gözün renkli kısmında bir delik yapmayı da içerir (iris) sıvı dar ya da kapalı açılı gözlerde normal drenaj sağlamak için. Lazer trabeküloplasti açık açılı gözlerde sadece yapılan bir lazer işlemdir. Glokom ama tedavi etmez Lazer trabeküloplasti yerine genellikle farklı damlaları sayısını veya bir hastanın göz içi basıncı çok damlaları kullanılmasına rağmen çok yüksek olduğu hissedilir artan yapılır (maksimal medikal tedavi). Bazı durumlarda, açık açılı glokom için başlangıç veya primer tedavi olarak kullanılır. Bu işlem bir hızlı, ağrısız, Göz içi basıncını düşürdüğü ve nispeten güvenli bir yöntemdir. anestezik damla ile uyuşturuldum gözle, Bir göz açı lens yansıtılmış yoluyla lazer tedavisi uygulanabilir olduğunu. açıya mikroskobik lazer yanıkları daha iyi drenaj kanalları çıkmak için sıvının.

Lazer trabeküloplasti genellikle iki oturumda yapılır, hafta veya ay arayla. Ne yazık ki, tedavi sonucu iyileşme drenaj sadece iki yıl sürebilir, hangi zaman drenaj kanalları tekrar zarar eğilimindedir. lazer trabeküloplasti iki türü vardır: argon lazer trabeküloplasti (TOPLAM) ve selektif lazer trabeküloplasti (SLT). ALT ikinci seans açı skar dokusu oluşumu nedeniyle sonra tekrarlanan genel değil. SLT açı skar üretmek için daha az olasıdır, bu yüzden, teorik olarak, birden fazla kez tekrar edilebilir. Ancak, önceki girişimleri başarısız oldu ek tedaviler ile başarı olasılığı düşüktür. Böylece, o zaman hasta için seçenekler damlaları kullanımını artırmak veya cerrahiye devam edilmektedir.

Lazer siklofosfamid ablasyon (Ayrıca siliyer cisim imha bilinen, siklofotokoagülasyon veya cyclocryopexy) genellikle ile glokom şiddetli olan hastalar için ayrılmış lazer tedavisi başka bir şeklidir görsel yoksul potansiyel. Bu prosedür sulu bir sıvı üretir göz kısmına lazer yanık veya donma uygulayarak içerir (siliyer cisim). Bu terapi yapmak hücreleri yok akışkan, böylece göz basıncını azaltarak. diğer geleneksel tedaviler başarısız sonra lazer Bu tip genellikle yapılır.

Glokom ameliyatı

Trabekülektomi glokom tedavisinde kullanılan hassas mikrocerrahi işlemdir. Bu operasyonda, tıkanmış trabeküler ağ küçük bir parça ve bir açılış oluşturmak için kaldırılır, yeni bir drenaj yolu göz çıkmak için sıvı için yapılır. Bu yeni drenaj sisteminin bir parçası olarak, küçük bir toplama torbasında konjonktiva doku oluşturulur. (Konjonktiva gözün beyaz üzerine açık kaplı.) Bu çanta bir denir “bleb filtreleme” ve üst kapak altında gözün üst kısmında bir kistik kaldırdı alan gibi görünüyor. Yeni drenaj sistemi göz bırakmak sıvı sağlar, çanta / bleb girin, ve sonra kılcal kan dolaşımı içine geçiş (böylece göz basıncını düşürmede). Trabekülektomi olan en yaygın glokom ameliyatı yapıldı. Eğer başarılı, o göz basıncını düşürmede en etkili yoludur.

Sulu şant cihazlar (glokom implant veya tüpler) göz tansiyonu düşürmek için kullanılan yapay drenaj cihazlar. Bir plastik rezervuar bağlı esasen plastik mikroskobik tüplerdir. Rezervuar (veya plaka) konjonktiva dokusu altında yer alıyor. Gerçek tüp (hangi rezervuar uzanan) göz çıkmak için sıvı için yeni bir yol oluşturmak için göz içine yerleştirilir. Bu sıvının konjonktiva bir filtreleme bleb oluştururken altında rezervuar içinde toplar. Bu prosedür glokom belirli tip hastalarda trabekülektomi alternatif olarak yapılabilir.

Viskokanalostomi alt göz tansiyonu için kullanılan alternatif bir cerrahi işlemdir. O sklera bir parça çıkarmadan içerir (göz duvar) üzerinden sulu sıvı daha kolay drenaj olabilir doku sadece ince bir zar bırakmak. daha az trabekülektomi ve sulu şant daha invaziv iken, aynı zamanda daha az etkili olma eğilimindedir.

Cerrah bazen drenaj sistemlerinin diğer türleri oluşturur. Glokom ameliyatı genellikle etkili iken, komplikasyonlar, enfeksiyon veya kanama gibi, mümkün. Göre, Ameliyat genellikle başka türlü kontrol altına alınamayan durumlar için ayrılmıştır.