Tıp


Glokom ve glokom önlenebilir mi?

* Glokom genellikle göz içi basınç artışı ile ilişkili bir hastalıktır, Göz hangi hasar (optik) sinir görme kaybı ve hatta körlüğe yol açabilir.
* Glokom dünyada geri dönüşümsüz körlük nedenlerinin başında gelmektedir.
* Glokom genellikle herhangi bir belirti onun ders erken nedenleri, hangi zaman sadece düzenli göz muayenesi ile teşhis edilebilir (muayene sıklığı ile gösterimleri ve yaşına bağlı olarak diğer risk faktörlerinin varlığında).
* Göz içi basıncı ya çok fazla sıvı göz veya drenaj veya çıkış kanalları üretilen artar (trabeküler) göz tıkanabilir.
* herkes glokom alabilirsiniz iken, Bazı insanlar daha fazla risk altındadır.
* glokom olmak üzere iki ana tür açık açılı glokom ve, hangi birçok çeşitleri vardır ve uzun bir süre (kronik) durum, ve dar açılı glokom, Bu ani olabilir (akut) durum ya da kronik bir hastalık.
* glokomdan optik sinir bozukluğu ve görme hasar geri dönüşümsüzdür.
* göz içi basıncı belirlemek Çeşitli ağrısız testleri, optik sinir ve drenaj açısı durumu, ve görme alanı glokom teşhis etmek için kullanılır.
* Glokom genellikle göz damlaları ile tedavi edilir, lazerler ve cerrahi de kullanılabilir ancak. Çoğu durumda bu tedaviler ile iyi kontrol edilebilir, böylece görme daha fazla kaybını önler.
* nedenleri ve glokom tedavisinde de pek çok araştırma dünya çapında yürütülmektedir.
* Erken tanı ve tedavi glokomu olan kişilerde görme koruyarak anahtarıdır.

glokom önlenebilir mi?

Primer açık açılı glokom önlenemez, bilgimizin şu anki durumuna. Ancak glokom kaynaklanan optik-sinir hasarı ve görme kaybı daha erken tanı ile önlenebilir, etkili tedavi, tedavi ve uyum.

Glokomun İkincil türleri genellikle göz iltihabı ve göz veya vücut glokom sekonder neden olabilecek diğer hastalıkları göz ve acil tedavi için travma kaçınma önlenebilir.

açı kapanması glokom gelen görme kaybı vakalarının çoğu akut ya da kronik açı kapanması glokom gelişme riski göze lazer iridotomi uygun kullanımı ile önlenebilir.

Ne glokom için gelecekte bir?

Yeni damlaları glokom tedavisinde kullanılabilir olmaya devam edecek. Bazı damla ajanların yeni sınıflar olacak. Diğer damla ve ek bir etki elde etmek için bu daha kolay ve ekonomik hastaların ilaç almak için yapmak için bir şişe içine bazı mevcut ajanlar birleştirir.

Birçok araştırmacı optik sinir nöro-tedavi edici rolü araştırıyor, nispeten normal göz içi basınçları rağmen ilerleyici sinir hasarı ve görme alanı kaybı vermeye başlamış görünüyor hastalarda özellikle. Hayvan modellerinde bazı kimyasal mediatörler yaralanma ya da sinir hücrelerinin ölümü azalttığını göstermiştir. insan optik sinir için böyle bir yarar kanıtlanması, ancak, daha fazla çünkü zor, bir şey için, biyopsi veya doku örnekleri hazır değil. Yine de, damlaları bu mediatörlerin herhangi glokomatöz hasar insan optik sinir korumak için gösterilecek eğer, Bu körlüğü önlemede harika bir ilerleme olurdu.

Diğer çalışmalarda, Yeni cerrahi yöntemler göz veya zarar görme hasarı önemli riski olmadan daha güvenli göz içi basıncı düşürmek için değerlendirilmektedir.

Nihayet, çabaların artırılması glokom kamu bilincini artırmak için, risk altındaki bireyler için ulusal ücretsiz gösterimleri, erken tanı ve tedavisi ve tedavi ile daha iyi uyum glokomdan görme kaybını azaltmak için elimizden geleni umutlarım.