Tıp


Nasıl ayak bileği tasarlanmıştır, ve ne ayak bileği fonksiyonu olduğunu?

Ayak bileği bir olduğunu “menteşeli” başlıca iki yönde ayak hareket edebilen eklem: uzaklıkta tutulduğunda (plantar fleksiyon) ve vücut doğru (dorsifleksiyon). Üç kemiklerin toplantı ile oluşur. bacak kaval kemiği sonu (tibia) ve bacak küçük bir kemik (fibula) ayak büyük bir kemik karşılamak, talus denilen, ayak bileği forma. kaval kemiği sonu (ttibia Ayak bileğinin iç kısmı formlar, fibula sonunda ayak bileği dış kısmını oluşturur süre. Zor, Ayak bileğinin her iki tarafındaki kemik düğmeler malleoli denir. Bu ayak bileği eklemlerinde istikrar sağlamak, hangi fonksiyonu vücut için ağırlık taşıyan eklemler olarak ayakta durma ve yürüme sırasında.

Ayak bileğinin her iki tarafında Ligamentler da sıkı ayak bileği dış çemberleme tarafından istikrarı sağlamak (lateral malleol) lateral kollateral bağ ve ayak bileği iç kısmı ile (medial malleol) medial kollateral ligament ile. Ayak bileği eklemi fibröz bir kapsül ile çevrilidir. Her iki ön ve arkasında ayak bileği çevresinde ayak sarmak için bacak kasları büyük takmak Tendonlar. Büyük tendon (Aşil kirişi) baldır kas ayak bileği arkasında geçer ve topuk arka ekler. bacak kas büyük bir tendon (posterior tibial tendon) medial malleol arkasında geçer. Peroneal tendon ayak içine takmak için lateral malleol arkasında geçer.

Normal ayak bileği ayak hareket yeteneğine sahip, nötr dik açılı yerden yaklaşık 45 plantar fleksiyon ve yaklaşık dereceyi 20 dorsifleksiyon dereceleri. ayak bileği hareket güçlü kasları bacak ön ve arka bölümleri bulunmaktadır. Bu kasların sözleşme ve yürüme sırasında relax.