Tıp


Ne hastalıklar ve durumlar ayak bileği ağrısına neden olabilir, ve nasıl tedavi edilir?

artrit İnflamatuvar türleri (eklem iltihabı) o romatoid artrit dahil ayak bileği alanı içerebilir, reaktif artrit, gut artriti, ankilozan spondilit, ve psoriatik artrit, diğerleri arasında. Genellikle travma yaralanmasına bağlı değildir ve tedricen geliştirilmesi. artrit Bu tip ağrı ile ilişkili, şişme, sertlik, kırmızılık, ve ilgili alanda sıcaklık. Bu hastalıkların her biri eşsiz bir yönetim olarak başka yerlerde açıklandığı var. Daha fazla bilgi için, lütfen aşağıdaki makalelere bakın: Romatoid Artrit, Reaktif Artrit, Gut, Ankilozan Spondilit, ve Psoriatik Artrit.

ayak bileği ağrısına neden olabilir ayak bileği diğer koşullar tarsal tünel sendromu,. sinir fleksör retinakulum denilen ayak bileği çevresindeki normal destekleyici grup altında geçerken Bu ayak bileğinde sinir sıkışması sonucu ortaya. Tarsal tünel sendromu başka bir yerde tanımlanmıştır. Daha fazla bilgi için, Tarsal Tünel Sendromu makaleyi okuyun lütfen.

ayak bileği eklem enfeksiyonları nadirdir. Onlar en sık delinme yaraları veya travma ile ayak bileği eklem içine uygulanmaya başlanacak bir bakteri sonucu meydana. Onlar da ülser veya sıyrıklar sonucu ayak bileği üzerine deri bir arıza meydana. AIDS gibi bağışıklık sistemi bozukluğu olan hastalar, ya da diğer bağışıklık hastalıkları, eklemlerde enfeksiyon riski altındadır, ayak bileği dahil. Ayrıca, diyabetli hastalarda veya kim kortizon ilaçları bu eklemlerin bakteriyel enfeksiyonlar için riski var. Bakteriyel eklem enfeksiyonları ciddi ve drenaj ve antibiyotik gerektirir, genellikle intravenöz.

O ayak bileği eklemlerinde viral enfeksiyonlar gelişebilir mümkündür. Issız bir ortak, ayak bileği gibi, Bu en sık çocuklarda görülür denir “toksik sinovit.” Bu ve geçici eklem iltihabı ile sonuçlanır ilk çocukta ince aksak olarak fark edilebilir. Bu iyi huylu ve sadece semptomatik tedavi ile kendiliğinden düzelir, gibi asetaminofen gibi (Tylenol), ağrıların dindirilmesi için.