Tıp


Ne ankilozan spondilit olduğunu?

Ankilozan spondilit omurganın kronik inflamasyonun bir formu ve sakroiliak eklem olduğunu. Sakroiliak eklem bel nerede sakrum bulunmaktadır (kemik doğrudan tailbone yukarıda) iliak kemikler uygun (Üst kalça her iki tarafında kemikler). Bu alanlarda Kronik inflamasyon ve omurga etrafındaki ağrı ve sertleşmeye yol açar. Zamanla, omurganın kronik inflamasyon (spondilit) bir araya çimentolama tam yol açabilir (birleşme) vertebra, bir süreç olarak ankiloz anılacaktır. Ankiloz omurganın hareketlilik kaybına yol açar.

Ankilozan spondilit da sistemik bir hastalıktır, anlam vücutta diğer dokuları etkileyebilir. Göre, onu omurga diğer eklemleri veya yaralanmaya iltihabı neden olabilir, gibi diğer organlara, gözleri gibi, kalp, akciğer, ve böbrekler. diğer bazı artrit koşulları ile birçok özelliği Ankilozan spondilit hisse, psoriatik artrit gibi, reaktif artrit, ve artrit Crohn hastalığı ve ülseratif kolit ile ilişkili. Bu romatizmalı koşulların her omurga hastalık ve inflamasyona neden olabilir, diğer eklemler, gözler, cilt, ağız, ve çeşitli organlarda. benzerlik ve eğilimin görünümünde omurga iltihabı neden, Bu koşullar toplu olarak adlandırılır “Spondiloartropatilerin.” Bu belirtiler kas ve eklem içeren neden olabilir çünkü Ankilozan spondilit birçok romatizmal hastalıklardan biri olarak kabul edilir.

Ankilozan spondilit 2-3 kat daha fazla erkeklerde kadınlara göre daha sık görülür. Kadınlarda, uzakta omurga eklemleri daha sık erkeklere göre daha fazla etkilenmektedir. Ankilozan spondilit tüm yaş grupları etkiler, çocuklar da dahil. Semptomların çıkışından sonraki en sık görülen yaş hayatın ikinci ve üçüncü yıllarda olduğu.

Ankilozan Spondilit

* Ankilozan spondilit omurganın kronik inflamasyona neden eğilimindedir artrit koşulların bir gruba ait (Spondiloartropatilerin).
* Ankilozan spondilit daha çok fazla 2-3 kez kadın ve erkeklerde ortaya çıkan.
* Ankilozan spondilit ergenlerde ve genç erişkinlerde bel ağrısı nedeni olan.
* Ankilozan spondilit geliştirmek eğilimi kalıtımsal olduğunu.
* HLA-B27 geni ankilozan spondilit ile hastaların en çok kanda tespit edilebilir.
* Ankilozan spondilit gözü de etkileyebilir, kalp, akciğer, ve bazen böbrekler.
* ankilozan spondilit ve optimal tedavi inflamasyonu azaltmak ya da bastırmak bağışıklık ilaçları içerir, fizik tedavi, ve egzersiz.