Tıp


Ne spondilit Ankilozan belirtileri vardır?

Ankilozan spondilit belirtileri omurga iltihabı ile ilgili, eklemleri, ve diğer organlarda. Yorgunluk aktif inflamasyon ile ilişkili sık görülen bir semptomdur. Omurga İltihabı bel ağrısı ve sertliği neden olur, Üst kalça alan, boyun, ve omurganın kalan. ağrı ve sertlik başlangıcı ve genellikle kademeli bir ay içinde giderek kötüleşir. Bazen, başlangıçlı hızlı ve yoğun. ağrı ve sertlik belirtileri genellikle sabahları daha kötü ya da hareketsizlik uzun süre peşinde. Ağrı ve sertlik genellikle hareket tarafından hafifletti ve, ısı, ve sabahları ılık bir duş. Ankilozan spondilit genellikle ergenlerin etkilediği için, Bel ağrısının başlangıcından bazen yanlış genç hastalarda atletik yaralanma atfedilir.

Kronik olanlar, omurganın şiddetli inflamasyon omurganın tam bir kemik füzyon gelişebilir (ankiloz). Bir defa sigortalı, omurgadaki ağrı kaybolur, ancak etkilenen birey omurga hareketlilik tam bir kayıp var. Bu erimiş dikenler özellikle kırılgan ve kırılmaya karşı savunmasızdır (kırık) motorlu araç kazaları gibi travma yer zaman. Bu hastaların spinal bölgede ağrı ve hareket ani başlangıçlı kemik kırılması gösterebilir. Alt boyun (servikal) Bu kırıkların en sık alandır.

Kronik spondilit ve ankiloz ileri üst gövde eğriliği neden (torakal), hangi kapasite nefes sınırları. Spondilit de kaburga üst omurga takmak alanları etkileyebilir, daha fazla akciğer kapasitesi sınırlayıcı. Ankilozan spondilit inflamasyona neden olabilir ve akciğer skar, neden öksürük ve nefes darlığı, egzersiz ve enfeksiyonlar, özellikle. Bu nedenle, nefes almada güçlük ankilozan spondilit ciddi bir komplikasyon olabilir.

ankilozan spondilitli insanlar da eklemlerde artrit omurga dışında olabilir. Bu özellik daha yaygın kadınların oluşur. Hastaların ağrı fark edebilirsiniz, sertlik, ısı, şişme, sıcaklık, kalça ve / veya kızarıklık eklemlerde gibi, dizler, ve ayak bilekleri. Bazen, ayak küçük eklemleri veya iltihaplı olabilir “sosis” şeklinde. Inflamasyon göğüs kemiğinin etrafında kıkırdak oluşabilir (costochondritis) hem de tendonlar kasları kemiğe takmak nereye (tendinit) ve kemik bağ ekleri. Bu hastalığı olan bazı insanlar Aşil tendinit geliştirmek, topuk arkasında ağrı ve sertlik neden, Merdivenlerden yukarı yürürken özellikle ayak yere doğru iterek zaman. ayağının altındaki dokuların iltihabı, plantar fasiit, ankilozan spondilit olan kişilerde daha sık görülür.

ankilozan spondilit etkilenen vücudun diğer alanlar gözler dahil, kalp, ve böbrekler. ankilozan spondilit hastalar iris iltihabı gelişebilir (iritis), gözün renkli bölümü. Iritis gözde kızarıklık ve ağrı ile karakterize, özellikle parlak ışıklar de zaman bakıyor. iritis tekrarlayan saldırıları da göz etkileyebilir. iris ek olarak, siliyer cisim ve koroid göz iltihaplı olabilir; Bu olarak üveit denir. Iritis ve üveit ve göz hasarı ve görme zarar ankilozan spondilit ciddi komplikasyonları olabilir gerektirebilecek bir göz uzmanın (göz doktoru) acil bakım. Ciddi göz iltihabı için özel tedaviler tedavi bölümünün altında tartışılmıştır. (O iritis ve inflamasyon omurganın reaktif artrit gibi artrit diğer şekillerde ortaya çıkabilir unutulmamalıdır [eskiden Reiter sendromu olarak bilinen], psoriatik artrit, inflamatuvar barsak hastalığı ve artrit.)

ankilozan spondilit nadir bir komplikasyonu kalbin elektriksel sistemi skar içerir, anormal yavaş kalp hızı neden (olarak kalp bloğu sevk). Kalp pili yeterli kalp hızı ve çıkış korumak için bu hastalarda gerekli olabilir. Diğerlerinde, kalp aort yakın kısmını iltihaplı olabilir, aort kapak sızması sonucu. Bu durumda, hastanın nefes darlığı gelişebilir, baş dönmesi, ve kalp yetmezliği.

Gelişmiş spondilit böbrekler ve sonucu böbrek yetmezliği içine amiloid denilen protein malzeme mevduat yol açabilir. Ilerleyici böbrek hastalığı ve kronik yorgunluk ve mide bulantısına yol açabilir bir filtreleme makinası ile kanda biriken atık maddelerin kaldırılmasını talep edebilir (diyaliz).