Tıp


Nasıl spondilit tanısı ankilozan olduğunu?

Ankilozan spondilit tanısı hastanın semptomları değerlendirerek dayanmaktadır, bir fizik muayene, X-ray bulguları, ve kan testleri. Sertlik, ağrı, ve omurgada hareket açıklığı azalmıştır ankilozan spondilit ve enflamatuvar bel ağrısı karakteristik. Belirtiler omurganın ağrı ve sabah tutukluğu ile veya diğer eklemlerde iltihaplanma eşlik olmadan sakral alanları şunlardır, tendon, ve organlar. Ankilozan spondilit İlk belirtiler çok aldatıcı olabilir, sertlik ve ağrı bel gibi diğer birçok durumlarda görülebilir. Özellikle kadınlarda hafif olabilir, kim eğilimindedir (ama her zaman değil) daha hafif omurga tutulumu var. Yıllarda bile kabul edilir ankilozan spondilit tanısı konulmadan önce geçebilir.

Muayene inflamasyon belirtileri gösteren ve eklem hareket açıklığı azalmıştır. Bu özellikle omurga belirgin olabilir. bel ve / veya boyun esnekliği azalmış olabilir. Üst kalça sakroiliak eklem hassasiyet olabilir. tam nefes ile göğüs genişlemesi göğüs duvarının sertliği nedeniyle sınırlı olabilir. Ağır etkilenen insanların eğilip duruş olabilir. göz iltihabı bir oftalmoskop ile doktor tarafından değerlendirilebilir.

Tanı için ilave ipuçları omurganın röntgen anomalileri ve bir kan testiyle tespit HLA-B27 genetik marker varlığı ile önerilen. Diğer kan testleri vücuttaki iltihabı kanıt sağlayabilir. Örneğin, bir kan testi sedimantasyon hızı vücutta iltihap için nonspesifik bir göstergesidir ve bu ankilozan spondilit gibi sıklıkla inflamatuvar koşullarında yüksek denir. Idrar tahlili çoğu ankilozan spondilit taklit sırt ağrısı yaratabilir böbrek koşullar hariç olarak böbrek eşlik eden anomalileri aramak için yapılır. Hastalar da aynı anda belirtiler ve diğer ilgili Spondiloartropatilerin belirtileri değerlendirilir, sedef gibi, zührevi hastalık, dizanteri (reaktif artrit veya Reiter hastalığı), inflamatuvar barsak hastalığı (ülseratif kolit veya Crohn hastalığı).