Tıp


tedavi seçenekleri ankilozan spondilit için neler?

ankilozan spondilit tedavisi genellikle ilaç kullanımı ve / inflamasyonu azaltmak için ya da hastalığın ilerlemesini durdurmak için dokunulmazlık bastırmak içerir, fizik tedavi, ve egzersiz. omurgada İlaçlar azalma inflamasyon ve diğer eklem ve organları. Fizik tedavi ve egzersiz yardım duruş geliştirmek, omurga hareketlilik, ve akciğer kapasitesi.

Aspirin ve diğer steroid olmayan anti-inflamatuar ilaçlar (NSAID) yaygın ağrı ve sertlik omurga ve diğer eklemlerin azaltmak için kullanılır. Yaygın olarak kullanılan NSAİİ indometazin içerir (Indocin.), tolmetin (Tolectin), sulindac (Clinoril), naproksen (Naprosyn), ve diklofenak (Voltaren). Ortak yan etkileri mide dahil, bulantı, karın ağrısı, ishal, ve hatta ülser kanaması. Bu ilaçlar sıklıkla sipariş yan etkileri en aza indirmek için gıda ile alınır.

ankilozan spondilit ile Bazı insanlarda, eklem iltihabı omurga hariç (kalça gibi, dizler, ya da ayak bilekleri) büyük sorun olur. Bu eklemlerde iltihaplanma yalnız NSAİİ yanıt veremeyebilir. Bu kişiler için, ilaçların yanı sıra vücudun bağışıklık sistemini baskılayan kabul edilir. Bu ilaçlar, gibi sulfasalazin gibi (Azulfidine.), inflamasyon uzun vadeli düşüş yaratabilir. biraz daha etkili olduğunu sulfasalazin alternatif metotreksat olduğunu (Rheumatrex, Trexall), hangi oral veya enjeksiyon yoluyla uygulanabilir. Sık kan testleri karaciğer toksisite potansiyeli nedeniyle metotreksat tedavisi sırasında yapılır, hatta siroz için hangi yol açabilir, kemik iliği ve toksisite, hangi ağır anemiye neden olabilir.

Son araştırmalar spinal tutulum ile kalıcı ankilozan spondilit için bu anti-inflamatuar ilaçlara yanıt vermeyen olduğunu göstermiştir, hem sulfasalazin ve metotreksat etkisiz. Yeni, inflamasyon denilen tümör nekroz faktörü omurga hastalığı atak için etkili ilaçlar bir haberci protein (TNF). Bu TNF-engelleyici ilaçlar hastalığın aktivitesi durdurarak ankilozan spondilit tedavisinde son derece etkili olduğu gösterilmiştir, inflamasyon azalan, ve spinal mobilite iyileştirilmesi. Bu TNF-blokerler örnekleri etanercept içerir (Enbrel), infliksimab (Remicade), adalimumab (Humira), ve golimumab (Senfoni).

ankilozan spondilit tedavisi hakkında bazı önemli noktaları vurgu hak. Orada bir erken, düz röntgen testi klasik değişiklikleri belirlemek için önce meydana spondilit sahne atlanılan. Daha önce tedavi olan hastalar tedavilere iyi cevap. gibi metotreksat gibi anki hastalığı modifiye ilaçlar, sulfasalazin, ve leflunomid (Arava), hangi uzak omurga eklemlerinin eklem iltihabı için etkili olabilir, spinal iltihabı için etkili değildir. steroid olmayan anti-inflamatuar ilaçlar ise (NSAID) olan durum spinal inflamasyon hakim olduğu bir hastada etkili değildir (ve 50% cevap yok), tümör nekroz faktörü inhibe sonra biyolojik ilaçlar (TNF inhibitörleri) gösterilir. Tüm TNF inhibitörleri, Remicade dahil, Enbrel, Humira, ve Simponi ankilozan spondilit tedavisinde etkili. TNF inhibisyonu için sonuçlar, tedavinin yıl boyunca sürekli olduğunu iyileşme. TNF inhibitörleri durdurulan iseniz, Sebebi ne olursa olsun, hastalığın nüks yıl içinde hemen hemen tüm hastalarda görülür. TNF inhibitörü sonra yeniden ise, genellikle etkilidir.

Oral veya enjektabl kortikosteroidler (kortizon) ve güçlü anti-inflamatuar ajanlar etkili vücutta spondilit ve diğer iltihapları kontrol edebilirsiniz. Ne yazık ki, uzun vadede kullanıldığında kortikosteroidlerin ciddi yan etkileri olabilir. Bu yan etkilerin katarakt dahil, cilt ve kemik incelmesi, morarma kolay, enfeksiyonlar, diyabet, ve büyük eklemlerin imha, kalça gibi.

ankilozan spondilit için fizik tedavi talimatları içerir ve düzgün bir duruş sağlamak için egzersizler. Bu derin akciğer genişlemesi için nefes egzersizleri ve omurga ve eklem hareketliliğini artırmak için germe içerir. Omurga ankilozu eğrilik ileri neden eğilimi yana, hasta ve duruş dik mümkün olduğunca korumak için arka uzatma egzersizleri talimatı. Hastalar da sağlam bir şilte üzerinde uyumaya ve sırayla bir yastık kullanımı önlemek omurga eğriliği önlemek için tavsiye edilir. Ankilozan spondilit kaburgalar üst omurga gibi vertebral eklem takmak alanları içerebilir, böylece nefes alma kapasitesi sınırlayıcı. Hastaların bu sınırlama en aza indirmek için azami her gün boyunca sık sık göğüs genişletmek için talimat vardır.

Egzersiz programları her birey için özelleştirilmiş. Yüzme genellikle egzersiz tercih edilen bir şeklidir, Bu omurganın sarsıcı etkileri önler olarak. Ankilozan spondilit atletizme bir bireyin katılımı sınırlamak gerekmez. onların hastalık inaktif olduğunda insanlar özenle seçilmiş aerobik spor katılabilir. Bu solunum kaslarının tam ilerlemektir olarak açılır ve akciğerlerinin hava yollarını Aerobik egzersiz genellikle teşvik edilmektedir.

Inflamasyon ve diğer organlarda hastalıklar ayrı ayrı tedavi edilir. Örneğin, gözün iris iltihabı (iritis veya üveit) kortizon damlaları gerektirebilir (Önce Forte için) ve ağızdan kortizon yüksek dozlarda. Ayrıca, atropin damlaları genellikle iris kasları gevşer verilir. inflamasyon şiddetli olduğunda etkilenen göz içine kortizon Bazen enjeksiyonlar gerekli. ankilozan spondilit hastalarında kalp hastalığı, kalp bloğu gibi, kalp pili yerleştirme veya ilaçlar konjestif kalp yetmezliği için gerekebilir.

Sigara kuvvetle ankilozan spondilit olan kişilerde önerilmez, o ve akciğer skar hızlandırmak gibi ciddi solunum güçlüğü ağırlaştırmak. Bazen, Ankilozan spondilit ile ilişkili ciddi akciğer hastalığı olanların solunum geliştirmek için oksijen takviyesi ve ilaçlar gerekebilir.

ankilozan spondilitli İnsanlar günlük yaşam aktivitelerini değiştirmek ve ayarlamak işyerinin özellikleri gerekebilir. Örneğin, işçilerin düzgün duruş için sandalye ve masa ayarlayabilirsiniz. geniş dikiz aynaları ve prizma gözlük kullanabilirsiniz Sürücüler omurgada sınırlı hareketini dengelemek için.

Nihayet, ortopedik cerrahi belki kalça eklem ve omurganın şiddetli hastalık olduğu zaman gerekli.