Tıp


Nasıl anoreksiya tanısı?

Anoreksiya nervoza tanısı zor bir hastalık olabilir, anoreksiya olan bireyler genellikle bozukluk gizlemek için girişimde bugüne. Inkar ve gizlilik sık sık diğer belirtiler eşlik. bireysel genellikle o ya da o bir sorun olduğunu kabul etmiyor, çünkü profesyonel yardım almak anoreksiya olan bir birey için olağan değildir (inkâr). Birçok durumda, tıbbi komplikasyon gelişti kadar gerçek tanısı yapılmaz. Bireysel sık sık meydana geldi belirgin kilo kaybı sadece sonra aile üyeleri tarafından profesyonel dikkatine getirdi. anorexics nihayet dikkatine geldiğinde sağlık profesyonel bakım, onlar sık ve şiddetli beslenme bozukluğu olmasına rağmen onların sorunu içgörü eksikliği doğru bilgi sağlama açısından güvenilmez olabilir. Bu nedenle, sipariş kilo kaybı derecesi ve ölçüde bozukluğu değerlendirmek için anne baba veya diğer aile üyelerine bilgi elde etmek için gerekli olabilir. Sağlık çalışanları bazen hastalık için tarama parçası olarak anoreksi için anketler idare edecek.

Anoreksiya nervoza için gerçek kriterleri Amerikan Psikiyatri Derneği'nin Tanı ve Ruhsal Bozuklukların İstatistiksel El bulunur, Dördüncü Baskı, Metin Revizyon (DSM-IV-TR).

karakteristik olan anoreksiya nervoza tanısı için dört temel kriterler vardır:

1. Reddetmesi ya da yaş ve boy için minimal normal kilolu üzerinde vücut ağırlığını korumak için. Bir vücut ağırlığı daha az bakımı 85% beklenen ağırlığı.

2. kilo ve yağ olma yoğun bir korku, kişi zayıf olmasına rağmen

3. fena halde bozuk Öz-algılama, özdeğerlendirme vücut ağırlığı üzerinde aşırı vurgu, ve ya en aza indirilir ya da kilo kaybı tamamen kabul.

4. Kadınlarda kim zaten onların adet döngüsü başladı, en az üç ardışık dönemler eksik olan (amenore), veya adet dönemleri bir hormon yönetilmektedir sonra meydana

DSM-IV-TR ileri anoreksiya nervoza iki alt tipi tanımlar. binge-eating/purging yazın, bireysel düzenli olarak tıkınırcasına yeme ya da tasfiye kendini uyarılan kusma veya laksatif kötüye içeren davranış yürütmektedir, diüretikler, anoreksi geçerli atağı sırasında veya lavman. kısıtlayan yazın, bireysel ağır ama gıda alımını kısıtlayan düzenli olarak tıkınırcasına yeme tip görülen davranışlar değildir.