Tıp


Ne spondilolistezis nedenleri?

Lomber spondilolistezis beş ana türü vardır.

1. Displastik spondilolistezis: Displastik spondilolistezis omur parçası oluşumunda bir kusur neden olabilir öne kayma sağlar faset denilen. Bu hasta ile doğmuş olduğu bir durumdur (doğuştan).

2. Isthmic spondilolistezis: Isthmic spondilolistezis olarak, bir kusur vertebra bir kısmını orada pars interarticularis denir. bir kayma olmadan bir kusur varsa, Hasta spondilolizis var. Isthmic spondilolistezis tekrarlayan travmalar neden olabilir ve jimnastikçiler dahil hiperekstansiyon hareketlere maruz kalan sporcular daha sık görülür, ve futbol linemen.

3. Dejeneratif spondilolistezis: Dejeneratif spondilolistezis vertebra eklem dejenerasyonu kıkırdak nedeniyle artritik değişiklikler sonucu oluşur. Dejeneratif spondilolistezis daha yaşlı hastalarda daha sık görülür.

4. Travmatik spondilolistezis: Travmatik spondilolistezis direkt travma ya da omurga yaralanması nedeniyle. Bu pedikül bir kırık neden olabilir, vertebra ön kısmı vertebra arka kısmı ile ilgili olarak ileri kayma sağlar lamina veya faset eklemlerin.

5. Patolojik spondilolistezis: Patolojik spondilolistezis anormal kemik kaynaklanan kemik bir kusur neden olabilir, Böyle bir tümör itibaren.