Tıp


Nasıl yiyecek alerjik reaksiyonlar meydana?

gıda alerjenleri alerjik bir reaksiyon kışkırtmaktan sorumlu olan bu bileşenleridir. Genellikle yemek ısı karşı proteindir, Mide asit, ve bağırsak sindirim enzimleri. Sonuç olarak, alerjenler astar gastrointestinal geçmeye hayatta, kana, ve gitmek organları hedef, vücutta alerjik reaksiyonlara neden. alerji bağışıklık sistemi ve kalıtım içeren yiyecek mekanizması.

Bağışıklık sistemi: gıda için bir alerjik reaksiyon, bağışıklık sisteminin iki bileşeni içerir. Tek bileşenli bir protein türü, bir antikor immunglobulin E denilen (IgE), hangi kan yoluyla dolaşır. Diğer mast hücresidir, Vücudun tüm dokularında bulunan özel bir hücre. Mast hücresi özellikle yaygındır, ancak, alerjik reaksiyonlar tipik sitelerdir vücut bölgelerinde, burun ve boğaz da dahil olmak üzere, akciğer, cilt, ve gastrointestinal.

Kalıtım: bireyin eğilim şey görünüşte gıda miras gibi görünüyor gibi zararsız karşı IgE üretmek için. Genellikle, alerjisi olanlar hangi alerjiler görülür ailelerden gelen — polen gıda ama belki değil mutlaka alerji, gibi, tüyler, veya uyuşturucu. Böylece, iki alerjik anne olan bir kişinin birden fazla alerjik üst kimse ile daha gıda alerjileri geliştirmek muhtemelen.

Mekanizma: Gıda alerjisi bir aşırı duyarlılık reaksiyonudur, anlam gıda bir alerjene karşı alerjik bir reaksiyon oluşabilir önce, bir kişi daha önce maruz kalmış olması gerekir, yani, sensitize, gıda. İlk pozlama At, alerjen lenfositler uyarır (özel beyaz kan hücreleri) spesifik allerjen için IgE antikor üretmeye. Bu IgE sonra serbest bırakılır ve vücudun farklı dokularda mast hücrelerinin yüzeyine bağlanır. Sonraki kişi, yemek yiyor, mast hücrelerinin yüzeyindeki spesifik IgE antikor üzerindeki alerjen hones ve hücreleri ister histamin gibi kimyasalların serbest bırakmak için. bunların yayımlanan doku bağlı olarak, bu kimyasalların besin allerjisi çeşitli belirtilere neden.