Tıp


bulantı ve kusma ne neden olabilir?

Bulantı ve kusma çeşitli nedenlerle oluşabilir. Sık nedenleri tutması dahil, kendi kendini sınırlar hastalıklar (virüs ya da gıda zehirlenmesi) Son bir kaç gün bir kaç saat olduğunu, ve toksinler (bazı ilaçlar gibi).

bulantı ve / veya kusma veya kalıcı olup olmadığını karın ağrısı gibi başka ciddi belirtiler eşlik eder İnsanlar bir doktora danışmalısınız, ateş, Cildin sarı renk değişikliği (sarılık), veya kanama. diğer ciddi sağlık sorunları ağır ve devam eden kusma olan bireyler, yaşlı olan, çok genç, ya da hamile veya emziren bebeklerde de tıbbi yardım isteyin gerektiği,.

Tutması araba ile seyahat gibi birçok da oluşabilmektedir, hava, ya da tekne. Bu bulantı ve kusma için over-the-counter ilaçların kullanımı için en iyi ayarı olabilir. hareket hastalığı ile ilgili diğer iç kulak problemleri de bulantı hissi yaratabilir.

Viral enfeksiyonlar, bulantı ve kusma neden olabilir, Bu bazen ishal ile ilişkilidir. Sık sık, bir “salgın” Aynı evde meydana gelen çeşitli vakalarda ile tespit edilebilir. ya bakteri veya virüs Gıda zehirlenmesi benzer belirtilere neden olabilir. Her iki durumda da, hastalıklar genellikle birkaç gün bir süre içinde kendi ders çalıştırmak ve tedavi olmadan çözmek.

Ilaçlar ve mide bulantısı ya da kusma neden olabilir şüphelenilmelidir belirtiler kısa sürede ortaya çıktığında yeni bir ilaç başladıktan sonra. Bu olursa bildirin hekim reçete.

Bulantı ve kusma hastalıklar ancak belirtiler çok koşullar neden olabilir değil. bulantı ve kusma için birkaç kişi daha az yaygın nedenleri şunlardır

* Gebeliğin erken dönemlerinde (bulantı yaklaşık oluşur 50%-90% Tüm gebeliklerin, Kusma 25%-55%),
* ağrılı yaralanma,
* ameliyat sonrası (izleyen dönemde cerrahi),
* duygusal ya da korkunç bir durum,
* safra kesesi hastalığı, safra taşları veya enfeksiyon (kolesistit),
* overeating (Gastrik bypass cerrahisi sonrası özellikle),
* belirli bir tepki kokular veya koku,
* kalp krizi (bazı kişilerde tek belirtisi olabilir),
* sarsıntı veya kafa travması,
* beyin tümörü,
* ülser veya gastrit,
* bulimia veya başka psikolojik hastalıklar, ve
* gastroparezi (yavaş mide genellikle şeker hastalığı olan kişilerde görülür boşalma).