Tıp


Nasıl AMA için kan testi yapılır?

AMA için en ekonomik test sıçan mide veya böbrek laboratuvarda doku bölümleri üzerine bir hastanın serum örneklerini seyreltilmiş geçerlidir. (tüm hücrelerde bulunması mitokondri unutmayın, Karaciğer ve safra kanallarının sadece hücreler.) Serum takmak antikorlar (bağlamak) Daha sonra bir mikroskopla görülebiliyor doku hücreleri içinde mitokondriyal membrana. En çok rapor edilen bu bağlayıcı tepki gösteren serum örneği sulandırmak, dönem titresi kullanarak. Titresi en doku mitokondri ile reaksiyona serum örnek seyreltik gösterir. Daha yüksek titrede AMA daha büyük bir miktarda serum var demektir.

PBS hastalarında AMA tarafından tanınan antijen şimdi ve PDC-E2 olarak bilinir, aynı zamanda sık sık M2 antijen denir. Bu yüzden, antikorları için yeni geliştirilen testler PDC-E2 bağlama daha özel olduğunu ve şimdi PBC ve tanıyı doğrulamak için kullanılabilir.

Ne AMA kan testinin değeri?

AMA serum içinde saptanabilen 95 to 98% PBC hastaların. Bu yüzden, AMA muazzam PBC hastalarda tanısal bir belirteç olarak önemlidir. PBC yılında AMA titresi neredeyse evrensel olarak büyük veya eşit 1 to -e doğru. Bu bir serum örneği ile seyreltilmiş anlamına gelir 40 kez orijinal hacminin hala bağlayıcı reaksiyon tespit edilecek yeterli antimitokondriyal antikorları içerir. bir titrede en azından olumlu AMA 1:40 kan bir yüksek alkalen fosfataz ile bir yetişkin olarak çok PBC tanısı için özeldir.