Tıp


Nasıl aort diseksiyonu tanısı?

Sağlık kuruluşu nedenlerinden biri göğüs ağrısı için dikkate alınması gereken aort diseksiyonunun şüpheli olmalıdır, yanı sıra kalp krizi ve pulmoner emboli için de.

hasta kararsız vital bulgular varsa, kötü nefes, anormal nabız, düşük kan basıncı, ve / veya bilinç seviyelerinin azaldığını, resüsitasyon ABC'si (Havayolu, Nefes alma, Trafik) hastanın değerlendirilmesi devam ederken ele alınması gerekmektedir.

Hasta Tarihi

Tarih tanı üzerine karar vermek önemli ilk adımlardan biridir.

Fizik muayenede sağlık kuruluşu potansiyel bir tanı olarak dikkate izin aort anevrizmasının potansiyel komplikasyonları ortaya çıkarabilir. Yeniden, semptomları ve diseksiyonunun yeri bağlıdır ne organlar tutulduğunda. Belirtileri, diseksiyonunun yere bağlı olarak, içerebilir:

* kolları arasında kan basıncı tutarsızlık

* kollar ve bacaklar arasında Darbe gecikme

* akciğerde sıvı için ve yeni bir üfürüm dinliyor aort kapak değerlendirmeye yardımcı olabilecek

* Yeni inme semptomları

* Parapleji

göğüs ağrısı için ilk testler, elektrokardiyogram, ve bir göğüs röntgeni genellikle yapılır. diseksiyon koroner arter içerir sürece, elektrokardiyogram genellikle normaldir. Göğüs röntgeni aorta anormal bir şekil ve bir genişlemiş mediasten gösterebilir (Bu boşluk nerede kalp, aort, vena kava, nefes borusu, ve yemek borusu göğüs boşluğunda oturmak).

seçim tanı testi aort görselleştirmek için göğüs ve karın bilgisayarlı tomografi anjiografi aort olduğunu (Bu test bir kontrast boya enjeksiyon gerektirir).

Alternatif olarak, bilgisayarlı tomografi tabi edemeyen insanlar için, transözofageal ekokardiyografi bir alternatiftir. Bir kardiyolog ve özofagus içine ağız yoluyla bir ultrason probu koyar kalp ile ilgili olası sorunları belirleyebilir, kalp kapakçıkları, ve aort.

Manyetik rezonans görüntüleme (MRG) de kullanılabilir, ama değil sık sık teknik kolaylıkla kararsız hastalarda kullanılabilir.