Tıp


Ne aort diseksiyonu için prognozu?

aort rüptürü için, hangi aorta üç kat bozuluyor, mortalite (ölüm) oranı kadar olduğunu 80% Hastaların. Bu hastaların yüzde ellisi önce hastaneye ulaşmadan ölmek.

A aort diseksiyonu Cins, ölüm oranları hala yüksektir, ile bir 30% Ameliyattan sonra ölüm oranı.

Tip B aort disseksiyonu, Medikal tedavi, ilk ölüm oranı var 10%. Bu bir kıyaslanamaz 30% ölüm ne zaman cerrahi tedavi.

Tüm, aort disseksiyonu her iki tip için, on yıllık sağkalım oranı daha fazladır 60% .

aort diseksiyonu önlenebilir mi?

kan damarları tutan bir hastalık olduğu gibi, önleme anahtarı. Kontrol yüksek tansiyon, diyabet, kolesterol, ve sigara kaçınarak tüm damar hastalığı riskini azaltır. Beri 70% Aort diseksiyonu olan hastalarda hipertansiyon var olan, yüksek tansiyon kontrol, bir risk faktörü, Bu hastalık riskini azaltabilir.

Herhangi bir göğüs ağrısı göz ardı edilmemelidir, ve tıbbi bakım acil sağlık hizmetleri sistemini harekete geçirmek ve arayarak hemen erişilebilir olmalı 911.

göğüs ağrısı nedeni bilinmeyen olabileceğinden, hasta bir bebek aspirini veren uygundur, olarak nitrogliserin vermektedir (Hastanın göğüs ağrısı için bu ilacı reçete edilmiştir, eğer)

Bir Bakışta Aort diseksiyonu

* Aort diseksiyonu aort iç kas duvar kaplama meydana gözyaşı oluşur, kan sağlayan ayrı aort duvarı kas tabakaları bölme.

* aort diseksiyonu belirtileri göğüs bir yırtılma veya müthiş ağrısı, terleme, bulantı, nefes darlığı, güçsüzlük, veya bayılma (bayılma)

* diseksiyonunun iki türü vardır: A tipi cerrahi tedavi edilir, B tipi tıbbi tedavi ile tedavi edilir.

* Mortalite aort disseksiyonu iki tür için yüksek.

* aort diseksiyonu için risk faktörlerinin azaltılması, yüksek kan basıncı gibi, yüksek kolesterol, diyabet, ve sigarayı bırakan bu durumun önlenmesi için anahtar.