Tıp


Ne ailesel adenomatöz polipozis olduğunu?

Ailesel adenomatöz polipozis (FAP) kanseri ile karakterize kalıtsal bir hastalıktır kalın bağırsak (kolon) ve rektum. Ailesel adenomatöz polipozis klasik tip insanlar geliştirmeye başlayabilir birden noncancerous (iyi huylu) büyümeler (polip) onların ergenlik gibi erken bir kolonda. kolon kaldırılır sürece, Bu polipler malign olacak (kanserli). hangi bir bireyin klasik ailesel adenomatöz polipozis kolon kanseri gelişir yaş ortalaması 39 years. Bazı insanlar bozukluğun bir varyantı var, denilen zayıflatılmış ailesel adenomatöz polipozis, polip büyüme gecikir hangi. zayıflatılmış ailesel adenomatöz polipozis için kolorektal kanser başlama yaş ortayılı 55 years.

klasik ailesel adenomatöz polipozis olan insanlarda, yaş ile polip sayısı artıyor, ve polipler binlerce yüz kolonda gelişebilir. Ayrıca Özel önem taşıyan noncancerous büyümeleri desmoid tümör denir. Bu fibröz tümörler genellikle bağırsak kapsayan doku meydana kolon çıkarmak için ameliyat provoke edilebilir. Desmoid tümörler cerrahi olarak kaldırıldıktan sonra tekrarlama eğilimindedir. hem klasik ailesel adenomatöz polipozis ve zayıflatılmış modeled, benign ve malign tümörler bazen vücudun diğer yerlerde bulunur, duodenum dahil (İnce bağırsağın bir bölümü), mide, kemikleri, cilt, ve diğer dokuların. Kolon polipleri yanı sıra kolon dışında büyümeleri olan kişiler bazen Gardner sendromu olarak tanımlanır.

Ailesel adenomatöz polipozis bir hafif türü, denilen otozomal resesif geçişli ailesel adenomatöz polipozis, da tespit edilmiştir. Bu hastalığın otozomal resesif tip insanlar klasik tip olanlar daha az polip var. daha az 100 polipler genellikle geliştirmek, değil yüzlerce hatta binlerce daha. Bu hastalığın otozomal resesif tip ailesel adenomatöz polipozis klasik ve zayıflatılmış türleri farklı bir gendeki mutasyon sonucu.