Tıp


Nasıl afazi tedavi edilir?

Bazı durumlarda, Bir kişi tamamen tedavi olmadan afazi kurtaracak. spontan iyileşme Bu tür genellikle hangi beyin kan akımı geçici olarak kesintiye hızlı bir şekilde restore inme türü sonunda ortaya çıktığı, geçici iskemik atak denir. Bu koşullarda, dil becerilerini birkaç gün veya birkaç saat içinde geri dönebilir.

Çoğu için, ancak, dil kurtarma gibi ya da tam hızlı değil. afazi deneyimi olan pek çok kişi kısmi spontan iyileşme olsa, Bazı dil becerilerini beyin hasarı bir ay sonra bir kaç gün iade hangi, afazi bir miktar tipik olarak kalır. Bu durumlarda, konuşma-dil terapisi genellikle yararlı olur. Iyileşme genellikle iki yıllık bir süre boyunca devam ediyor. Birçok sağlık profesyonellerinin en etkili tedavi iyileşme sürecinde erken başlar inanıyorum. iyileştirme miktarını etkileyen faktörlerden bazıları beyin hasarının neden dahil, zarar gören beyin alanında, beyin hasarının ölçüde, ve yaş ve sağlık bireyin. Ek faktörler motivasyon dahil, ellilik, ve eğitim düzeyi.

Afazi terapisi ona dil becerilerini kalan kullanmak için yardımcı olarak iletişim kurmak için bir kişinin yeteneği geliştirmeyi amaçlamaktadır, mümkün olduğunca dil becerilerini geri, dil sorunu telafi, ve iletişim diğer yöntemlerini öğrenmek. Bireysel terapi kişinin özel ihtiyaçlarına odaklanan, grup terapisi küçük bir grup ayarı yeni iletişim becerilerini kullanmak için fırsat sunarken. Inme kulüpleri, inme geçirdiyseniz insanlar tarafından oluşturulan bölgesel destek grupları, En büyük şehirlerde mevcuttur. Bu kulüplerin de yeni iletişim becerilerini denemek afazi olan insanlar için fırsat. Buna ek olarak, inme kulüpleri inme ve afazi eşlik eden yaşam değişikliklere uyum bir kişi ve ailesi yardımcı olabilir. Aile katılımının çoğu zaman bir akşam aile üyeleri ile iletişim kurmak için en iyi şekilde öğrenmek, böylece afazi tedavinin önemli bir parçasıdır.

Aile bireyleri teşvik edilmektedir:

* kısa kullanarak basitleştirin dil, Komplike olmayan cümleler.
* Tekrar içerik kelimeler veya anahtar kelimeleri yazmak anlamını açıklığa kavuşturmak için gerektiği gibi.
* doğal bir konuşma şekilde bir yetişkin için uygun koruyun.
* En aza indirmek dikkat dağıtıcı, yüksek sesle radyo veya TV gibi, mümkün.
* konuşmaları afazi ile dahil kişi.
* afazi ve değeri için kişinin görüş isteyin, özellikle aile hususlarda.
* İletişimin her türlü teşvik, Bu konuşma olup olmadığını, jest, işaretleme, veya çizim.
* Önlemek kişinin konuşmasını düzelterek.
* konuşmak için zaman kişinin bol izin ver.
* Yardımcı kişinin ev dışında dahil olmak. inme kulüpleri gibi ararlar destek grupları.

Diğer tedavi yaklaşımları afazi insanların dil becerilerini geliştirmek için bilgisayar kullanımı dahil. Çalışmalarda bilgisayar destekli terapi afazi insanların konuşmanın bazı bölümlerini almak yardımcı olduğu gösterilmiştir, fiillerin kullanımı gibi. Bilgisayarları da zorluk dili ifade ile insanlar için bir iletişim alternatif bir sistem sağlayabilir. Son olarak, bilgisayar sesleri arasındaki farkı algılama sorunları olan kişilere yardımcı olabilir (hangi kelimelerin oluşturduğu sesleri) işitsel ayrımcılık sağlayan egzersizleri tarafından.