Tıp


uyku apnesi nedir?

Uyku apnesi bir azalma ya da duraklama nefes ile karakterize bir hastalıktır (hava akımı) uyku sırasında. Bu yetişkinler arasında yaygın ancak çocuklar arasında nadirdir. Uyku apnesi tanısı genellikle bir kişinin tıbbi geçmişi dayanarak şüpheli olmasına rağmen, Tanıyı doğrulamak için kullanılabilecek çeşitli testler vardır. Uyku apnesinin tedavisi cerrahi veya cerrahi dışı olabilir.

Bir apne sırasında nefes alma durur belirgin azalır bir süre olduğunu. Basitleştirilmiş terimlerde, Bir apne bir kişi için solunum durur oluşur 10 seconds or more. tamamen solunum durması ya da almak daha az 25% süren bir süre için normal bir nefes 10 seconds osaniye veya daha fazlaapne olduğunu. Bu tanım hava akımının tamamen durması içerir. kullanılabilir apne Diğer tanımlarını içermelidir en az bir 4% Kandaki oksijen düşmesi, kana oksijen transfer azalma doğrudan bir sonucu durur nefes zaman.

Apne genellikle uyku esnasında meydana. Ne zaman bir apne oluşur, Uyku genellikle kan yetersiz solunum ve yoksul oksijen düzeyleri nedeniyle bozulur. Bazen bu kişi kadar tamamen uyanır demektir, ancak bazen bu kişinin uyku derin bir düzeyde çıkar ve uyku daha sığ düzeyine anlamına gelebilir. Apne genellikle uyku sırasında ölçülür (Uyku tüm aşamalarında tercihen) iki saatlik bir süre içinde. apne şiddeti tahmini uyku saatlerinin sayısına göre apne sayısına bölünmesiyle hesaplanır, Bir apne indeksi veren (Saatte AI apne); AI daha, daha fazla apne ağır.

Bir hipopne olarak apne gibi ağır değildir nefes bir azalma olduğunu. Hipopneler genellikle uyku esnasında meydana olarak tanımlanabilir 69% -e doğru 26% Normal bir nefes. Like apneas, hipopneler da olarak tanımlanabilir 4% Kandaki oksijen veya daha fazla düşapne gibipneas, hipopneler genellikle uyku düzeyini bozacak. A hipopne indeksi (HI) uyku saatlerinin sayısına göre hipopne sayısı bölünmesiyle elde edilebilir.

The apnea-hypopnea index (AHİ) apne ve hipopne birleştiren şiddetinin bir indeksidir. Onları birleştiren uyku kesintileri ve desatürasyonu dahil olmak üzere bir uyku apnesi genel şiddeti verir (Kanda oksijen düzeyi düşüApne hipopne indeksindex, Apne indeksi ve hipopne indeksi gibi, uyku saati sayısına göre apne ve hipopne sayısı bölünmesiyle hesaplanır.

uyku apnesi ölçmek için kullanılan bir diğer endeks solunum bozukluğu endeksi (RDI). Solunum bozukluğu indeksi apne-hipopne indeksi benzer; ancak, aynı zamanda teknik apne ya da hipopne tanımlarına uymayan solunum olayları içerir, ama uyku bozabilir yapmak.

Uyku apnesi resmen bir apne-hipopne indeksi en az olarak tanımlanır 15 bölüm / saat bir hastada onlar uyku apne neden olduğuna inanılmaktadır sağlık sorunları yoksa. Bu apne ya da hipopne yaklaşık bir bölüm her eşdeğerdir 4 dakika. Yüksek kan basıncı, inme, gündüz uyuklama, konjestif kalp yetmezliği (kalbe kan düşük akım), uykusuzluk, ya da duygudurum bozuklukları neden olabilir ya da uyku apnesi tarafından kötüleşti. Bu koşulların varlığında, Uyku apnesinin en az beş bölüm bir apne-hipopne indeksi olarak / saat tanımlanır. Bu kişiler zaten uyku apnesinin olumsuz sağlık etkileri yaşıyor olabilirsiniz çünkü bu tanımı katıdır, ve daha düşük bir apne-hipopne indeksi de tedaviye başlamak için önemli olabilir.