Tıp


santral uyku apnesi nedir ve neden bu?

Santral uyku apnesi (CSA) beyin solunum kaslarını için nefes almak için sinyal göndermez oluşur. Bu genellikle bebeklerde veya kalp hastalığı olan erişkinlerde görülür, serebrovasküler hastalık, veya konjenital hastalıklar, ama aynı zamanda bazı ilaçlar ve yüksek irtifada neden olabilir.

Santral uyku apnesi prematüre bebeklerde oluşabilir (önce doğmuş 37 gebelik haftalarında) veya tam süreli bebeklerde. Bu apneler daha kalıcı olarak tanımlanır 20 saniye, kalp hızı bir değişiklik genellikle, kan oksijen azalması, veya hipotoni (vücudun kas genel bir rahatlama). apne oluştuğunda Bu çocuklar genellikle bir alarm sesleri bir apne monitörü gerektirir. Çocuklarda Santral uyku apne ani bebek ölümü sendromu olarak aynı şey değildir (SIDS).

Normal şartlar altında, beyin, nefes almak için hangi sıklıkta bazı şeyleri izler. algıladığında oksijen azlığı ya da nefes hızlandırır kandaki karbon dioksit fazlalığı varsa. artar oksijen solunum artış ve kandaki karbondioksit azalır. kalp veya akciğer hastalığı olan bazı insanlar her zaman onların kanında karbondioksit artış var.

olduğunda bir kronik (uzun süre) kan karbondioksit artış, Beynin oksijen seviyesini göz ardı etmeye başlar ve kan karbondioksit düzeyi izler sonraki nefes almak belirlemek için. Ayrıca nefes kontrolü karbon dioksit seviyelerini değişikliklere yanıt daha yavaş olur; Bir kişi ya da çok derin nefes alır ve bu nedenle zaman “darbeler kapalı” karbondioksit azalır nefes almak için sürücü ve azalır nefes alma oranı. nefes yavaş bir sonucu olarak, karbondioksit tekrar artar, solunum hızı ve kan yedeklemek kurar. Beyin, ayarlamak için yavaş, karbondioksit seviyesi çok düşük düşene kadar daha hızlı nefes alıp verme için sinyal devam ediyor. Nefes sonra yavaşlar veya durur karbon dioksit seviyesi tekrar yükselir kadar. anormal solunum Bu model Cheyne-Stokes solunumu denir (sonra açıklanan erkekler). Yavaş nefes ve apne ardından nefes hızlı tekrarlanan döngü ile karakterizedir. Bu solunum paterni kişi ne olur uyanık veya uykuda, ama olur bir sorun daha uyurken. kalp yetmezliği olan bazı hastalar nefes bir Cheyne-Stokes deseni ile ilişkili santral uyku apnesi.

Santral uyku apnesi genellikle diğer tıbbi sorunları olan erişkinlerde görülür. Bebeklerde, genellikle prematürite veya diğer doğumsal bozukluklar oluşur. Her iki hasta grubunda genellikle birincil bakım doktoru tarafından şüphesi. Hastanın hastanede iken Santral uyku apnesi, uyku çalışması ya da gece izleme ile teşhis edilebilir.

Bebeklerde, santral uyku apnesi bir apne alarm ile tedavi edilir. Bu alarm sensörleri ile bebeğin solunum izler ve sesler bir gürültü bebek bir apne karşılaştığında. Alarm genellikle bebek ve anne uyanır. Çoğu bebekler genellikle “out-büyümek” santral apne atakları, Alarm izleme bölüm çözmek sonra durdu yani. diğer konjenital sorunları olan bebeklerde ise, apne izleme uzun bir süre için gerekebilecek.

santral uyku apnesi olan yetişkinler olarak, apne altta yatan kalp hastalığının tedavisi ile tedavi edilir, ilaç etkileşimi, yüksek irtifa, veya diğer birincil sorunu.