Tıp


Nasıl obstrüktif uyku apnesi tanısı ve değerlendirilir?

Anamnez ve fizik muayene

Obstrüktif uyku apnesi tanı konabilir ve öznel tarafından değerlendirilir (algılanan ya da önyargılı) ve nesnel (gerçek, ampirik verilere dayalı) yöntemleri. hastalarda obstrüktif uyku apne etkilerini ölçen bir öznel yöntemi bir örnek Epworth uykululuk skalası olan.

Epworth uykululuk skalası uykululuk şiddeti kurar bir özbildirim testtir. Bir kişi oranları belli aktiviteler sırasında uykuya dalma olasılığını. ölçekten kullanma 0-3 aşağıda, pinekleme riskini grafik aşağıdan sırada olabilir.

0 = Unlikely uykuya dalmak için
1 uykuya dalma = Hafif risk
2 uykuya dalma = Orta risk
3 uykuya dalma = Yüksek Olabilirlik

Pinekleme Durum Risk
Oturma ve okuma
Televizyon izlerken
bir kasık yerde hareketsiz oturmak
arabada bir yolcu hiçbir tatili ile bir saat için binicilik gibi
aşağı Lying öğleden sonra dinlenmek için
Oturma ve biriyle konuşuyor
alkolsüz öğle yemeğinden sonra sessizce oturmak
Bir araba içinde trafikte birkaç dakika için durdu süre

Her kategoride sıralama sonra, toplam puanı hesaplanır. Aralığı 0-24, daha yüksek puanlar daha fazla uyku hali telkin ile.

Puanlama:

* 0-9 = Ortalama gündüz uykusu

* 10-15 = Gündüz aşırı uyku hali

* 16-24 = Şiddetli gündüz uykululuk için Orta

daha da aşağı Breaking, gündüz aşırı uyku hali daha fazladır 10. Primer horlaması genellikle az bir puan var 10, ve şiddetli uyku apnesi orta ile bireyler genellikle bir puan daha fazla olması 16. Kendini rapor, Epworth uykululuk skalası gibi öznel önlemler genellikle ayrıntılı bir anamnez ile birleştirilir. Tarihi hakkında sorular yer almaktadır:

* iş performansı,

* gündüz uyuklama,

* sürüş ve kaza geçmişi,

* uyuklayan,

* toplantılar sırasında uykuya dalmakta, ve

* Hafıza azaldı.

bir fizik muayene olası hava yolu kollapsı alanları incelemek için yapılır Sonraki.

* burun, Bu septum içerir, konkalar, nazal polip, adenoid hipertrofisi, ve nazofarenks (geri burun).

* ağzında, damak, bademcikler, küçük dil, faringeal duvar, ve boyun çevresi tüm incelenmiştir.

* Esnek nazofarengoskopi genellikle aktif nefes ve simüle horlama manevralar sırasında hava yolu incelemek için yapılır. (Nasopharyngoscope bir fiber-optik, esnek bir tüp yaklaşık 18 uzunluğunda inç ve ucunda bir kamera ile çapında bir inç bir sekizinci. Kamera sonunda üst boğaz veya farinks dil ve damak eylemleri görülebilir için geniz sokulur.)

Polisomnografi

Obstrüktif uyku apne için birincil amaç test polisomnografidir, aynı zamanda bir uyku çalışması olarak anılacaktır. bir konu uyurken Bu test farklı fiziksel ve fizyolojik parametreleri önlemler. polisomnografi katıldı sırasında, bir teknisyen bir kişinin uyku gözlemler ve bir uyku laboratuvar ortamında kayıt ekipmanı monitörler. Tipik bir polisomnografi testi içerir:

* elektroensefologram (AET) beyin dalgaları izler,

* elektro-oculogram (EEA) göz hareketlerini izler,

* bir elektromyogram (EMG) kas aktivitesi izler,

* ağız ve burun hava akımı ölçümü,

* göğüs ve karın hareketleri ölçümü,

* horlama ses yüksekliği ve ses kaydı,

* kan oksijen düzeyleri (oksimetre), ve

* Çalışma sırasında konu video izleme.

EEG (elektroansefalo) ve beyin dalgaları izler uyku ya da uyanıklık düzeyini belirlemek için kullanılabilir. Bir olay olmadığını belirlemek için yararlıdır (solunum veya kol hareketi) uyku düzeyini bozan.

Bir EOG (elektro-oculogram) etiket elektrotlar kullanılarak önlemler göz hareketleri her gözün yanına. REM uykusu sırasında (uyku hayal), gözler genellikle yan-yana hareket. Bu ölçüm REM uyku süresini belirlemenize yardımcı olabilir.

Bir EMG (elektromyogram) önlemler kas hareketleri. Sık sık, ek bir monitör kas gevşeme ölçmek için çene konulur (ton). aşamasında 1-4 uyku bir temel kas tonu var; ancak, REM bütün kasları gevşer ve uyku sırasında. EMG de REM uyku süresini belirlemek için yardımcı olur. bacak EMG'si algılamak için kullanılabilir “Huzursuz bacak sendromu” ya da uykuda periyodik bacak hareketleri.

Ağız ve burun hava akımı uyku sırasında büyüklüğü ve sıklığı nefeslerin belirlenmesine yardımcı olmak için birkaç farklı yöntem ile ölçülebilir. Göğüs ve karın hareketleri ve nefes almak için her girişimi ile ortaya santral uyku apnesi ve obstrüktif uyku apnesi arasındaki farkı ayırt etmek için kullanılabilir. (santral uyku apnesi sırasında, Nefes almayı sinyal verilmiş değil, kasları nefes almak için girişimde kalmaz. Obstrüktif uyku apne sırasında, kasları nefes almak için girişim, ama hava taşır.)

horlama ses yüksekliği ölçümü horlama ölçmek için kullanılabilir. (Bazen bir ölçüm bir horlama sorunu olduğunu kimse ikna etmek gereklidir.) Aynı zamanda horlama tedavileri sonra değişiklikleri ölçmek için kullanılabilir.

Oksimetre apne ve hipopne sırasında kandaki oksijen azalır ölçmek için kullanılır.

Video izlemek en hareket bozuklukları saptamak için yararlıdır, parasomniler, uyku sırasında ya da nöbet. (Genellikle hasta uyurgezerlik hatırlamayacağım, konuşma uyku, veya diğer parasomniler, böylece bir video hasta ile olayları gözden geçirmek yararlı olacaktır.)

polisomnografi tamamlandıktan sonra verileri bir kurul onaylı uyku uzmanı tarafından analiz edilir. apne sayısı, hipopneler, bacak hareketleri, ve uyku düzeyleri yanı sıra desatürasyonu tüm resmi bir tutanakla tespit edilir, ve bir teşhis yapılır.

Obstrüktif uyku apnesi için birincil amaç test uyku çalışması olmasına rağmen (polisomnografi); Obstrüktif uyku apnesi için başka testler de:

* Birden Sleep Latency Test (MSLT) ve

* Uyanıklık Test Bakımı (MWT)

Birden Sleep Latency Test

biri için kim gün boyunca uykulu olma raporları, onlar ne kadar uykulu ölçmek için bazen yararlı olur. Ayrıca, uyku sorunları tedavi edildikten sonra doktor gündüz uykululuk iyileşme ölçmek isteyebilirsiniz. Uykululuk Çoklu Sleep Latency Test ile ölçülebilir (MSLT).

Temel olarak, MSLT hızlı biri gündüz uykuya dalan nasıl önlemler. Bir gece uyku çalışması sonra yapılmalıdır (polisomnografi), hangi belgelerin yeterli fırsat için önceki gece uyku. Test son 4-5 şekerlemeler o oluşmaktadır 20 dakika iki saat arayla aralıklı ve. Kişi denemek ve uykuya dalmak öğütlenmektedir. uykuya dalmak için geçen süre ortalama dört ya da beş testleri için hesaplanan. Normal süre daha büyük olurdu 10 dakika uykuya dalmak için. Aşırı uyku hali beş dakikadan az uykuya dalmak için.
Uyanıklık Test Bakımı

Uyanıklık Test Bakım (MWT) Ayrıca gündüz uykululuk önlemler. Bu testte kişinin uyanık kalmaya çalışın öğütlenmektedir. Bu dört tekrarlanır 40 dakikalık seanslar iki saat arayla. Değil dört testlerde uykuda hiçbir gündüz uykululuk en güçlü nesnel ölçü düşen.

Bazı ajanslar çalışanlarının aşırı iş başında iken uykulu emin olmak için bu testleri kullanmak. Özellikle, havayolu pilotları ve uyku hali var kamyon sürücüleri test edilmesi gerekir. Bu kamu güvenliği ve iş verimliliği için yapılır. Ne yazık ki, Birinin kendi iş ya da sürüş sırasında uykuda düşmeyecek garanti edecek hiçbir test yoktur.
Obstrüktif uyku apne şiddeti seviyeleri

Obstrüktif uyku apne hafif olarak kategorize edilebilir, orta, ya da ağır. Bu tabakalaşma tedavinin yönünü belirlemede yardımcı. Örneğin, neredeyse her zaman hafif uyku apnesi için mükemmel bazı tedaviler şiddetli uyku apnesi için başarısız olacak.

Önem düzeyi polisomnografi ile ölçülür. bir notlandırma içinde apne-hipopne indeksi kullanılarak, hafif obstrüktif uyku apnesi olan 5-15 events per hour, orta obstrüktif uyku apnesi olan 15-30 events per hour, ve şiddetli obstrüktif uyku apnesi daha fazla bir Saatte olaylars per hour.