Tıp


Ne ek bir?

Ek bir kapalı uçlu, çekum verdiği dar bir tüp (kolonun ilk bölümü) bir solucan gibi. (ek için anatomik isim, apandis, solucan gibi apendiks anlamına gelir.) apendiksin iç astarı apendiks yoluyla ve çekum içine akar mukus küçük bir miktar üretir. apendiksin duvar antikor yapmak için bağışıklık sisteminin bir parçası olan lenfatik doku içerir. kolonun geri kalanı gibi, apendiksin duvarı kas tabakası içerir.

Ne apandisit?

Apandisiti iltihabıdır. Bu apandisit çekum içine ek itibaren açılmasını engelledi olduğunda başlar düşünülmektedir. Tıkanma nedeniyle olabilir bir birikmesi apendiks içinde veya çekum gelen ek girdiği dışkı kalın mukus. Mukus veya dışkı sertleşir, olur kaya gibi, ve bloklar açılış. Bu kaya bir fecalith denir (harfi harfine, dışkı bir rock). Diğer zamanlarda, ekte lenfatik doku şişebilir ve ek blok. normalde ek içinde bulunan bakteriler sonra işgal etmeye başlar (bulaştırmak) apendiksin duvarı. Vücut bakteri saldırı montaj tarafından işgaline tepki, bir saldırı inflamasyon denilen. (apandisit nedeni için alternatif bir teori ek dışında bakterilerin yayılmasını takip ek bir başlangıç rüptürüdür.. Böyle bir kopma nedeni belli değil, ama lenf dokusunda apendiksin çizgi o duvarın meydana değişiklikler ile ilgili olabilir.)

apendiksin duvarı üzerinden iltihap ve enfeksiyon yayılması durumunda, apendiks rüptürü olabilir. rüptürü sonra, enfeksiyon karın boyunca yayılabilir; ancak, genellikle ek çevreleyen küçük bir alanda sınırlı (Bir peri-apandiks abse oluşturan).

Bazen, vücut içeren başarılı olur (“şifa”) cerrahi tedavi olmadan apandisit enfeksiyonu ve eşlik eden iltihap karın yayıldı yoksa. Inflamasyon, ağrı ve semptomlar kaybolabilir. Bu ve özellikle yaşlı hastalarda doğru olduğunda antibiyotikler kullanılır. Hastalar bir yumru veya iyileşme sırasında oluşan yara nedeniyle sağ alt karın bölgesinde bir kitle ile apandisit olaydan sonra uzun süre doktor gelebilir. Bu götürü kanseri şüphesi zam olabilir.