Soru Sor...!

CEVAP » Genel

1. Çocukluk çağı diyabeti nedir, görülme sıklığı ne orandadır?

(1 post)
 1. cevapci
  Key Master


  Çocuğunuzda şeker hastalığı saptandığını öğrendiğinizde, anne ve baba olarak ilk ortaya çıkan duygularınız şaşkınlık, üzüntü ya da öfke duyguları ile dolu bir panik olabilir. Bu olağanüstü dönemi ancak hastalık hakkında en kısa sürede bilgi edinmekle ve iyi bir eğitimle aşabilirsiniz. Unutmayınız ki anne ve baba olarak ne kadar çok soru sorar ve ne kadar çok şey öğrenirseniz, çocuğunuza o ölçüde yararlı olursunuz.

  Çocuklarda hemen daima (hastaların %95′inde) Tip I diyabet olarak isimlendirilen diyabet türü görülür.

  Çocuğunuzda ortaya çıkan diyabet, pankreasta bulunan ve insülin hormonu üreten beta hücrelerinin harap olması

  sonucu gelişir. Hastalık ortaya çıktığında bu hücrelerin büyük bölümü harap olmuştur ve artık vücut için gerekli insülin yapılamamaktadır. Çocuğunuz bundan böyle ancak dışarıdan insülin verildiğinde sağlıklı bir yaşam sürdürebilecektir.

  Kitabın diğer bölümlerinde Tip I diyabetle ilgili belirtilen hususlar çocukluk çağı diyabeti için de geçerlidir. Bu nedenle okumakta olduğunuz bölümün yararlı olabilmesi için kitabın tümünün okunması gereklidir.

  Çocukluk çağı diyabetinin görülme sıklığı ülkeden ülkeye değişmektedir. Örneğin Japonya’da her yıl 15 yaş altındaki 100 bin çocuktan bir tanesi diyabete yakalanırken, Finlandiya’da 35 tanesi yakalanmaktadır. Ülkemizde yeterli istatistiksel veriler olmamasına rağmen 100 bin çocuktan yaklaşık 15′inin her yıl diyabete yakalandığı tahmin edilmektedir.

  Çocuğunuzun diyabetli olması ailenizdeki diğer bireylerin de diyabetli olması riskini diyabetli çocuğu olmayan ailelere göre ortalama 5-10 kat artırmaktadır. Bu konuyla ilgili ayrıntılı bilgileri doktorunuzdan öğrenebilirsiniz.

  2- Çocuğunuzun diyabeti nasıl bir seyir izler?

  Çocukluk çağı diyabetinde birbirini izleyen üç dönem vardır ve bu dönemleri sizin de iyi bilmeniz gereklidir.

  a) Başlangıç Dönemi: Bu dönem diyabet hastalığının bulgularının (çok su içme, çok idrar yapma, kilo kaybı, koma tablosu) ortaya çıkması ile başlar ve ortalama 4 hafta kadar sürer. Bu dönemde çocuğunuz hastanede enerjik bir insülin tedavisi ile eski aktivitesine kavuşabilir.

  b) Düzelme (Remisyon) Dönemi:

  “Balayı” dönemi olarak da adlandırılan bu dönemde çocuğunuzun beta hücreleri yeniden insülin yapmaya başlar. Bir başka deyişle hastalık kısmen iyileşir. Bu dönemde dışarıdan verdiğimiz insülin miktarı giderek azalır, bazı çocuklarda insülin vermeye gerek kalmayabilir. Hepimizi sevindiren bu dönem “balayı” isminden anlaşılacağı gibi geçicidir ve 1 ay-2 yıl arasında değişen bir süre devam eder.

  c) Tam Diyabet Dönemi: Bu dönem çocuğunuzun pankreas hücrelerinin hemen hemen hiç insülin yapmadığı dönemdir. Yeni tanı konmuş diyabetli çocuklarda en hassas dönem düzelme

  döneminin sona erdiği günlerdir. Eğer bu günlerde artan insülin ihtiyacı karşılanamazsa çocuğunuzun komaya girme ihtimali yüksektir. Bu dönemdeki tedavi kriterleri aşağıda kısaca özetlenmiştir.

  10 years once