Soru Sor...!

CEVAP » Genel

Türklerin islamiyeti kabul etmelerinin dünya siyasi tarihi ve kültür hayatı

(2 posts)
 1. reyhan zurba
  Member


  türklerin islamiyeti kabul etmelerinin dünya siyasi tarihi ve kültür hayatı üzerindeki etkiler nelerdir?

  10 years once
 2. aysun


  Öncelikle Türklerin neden islamiyeti din olarak seçtiklerini inceleyelim;

  1. Türkler kültürel değerlerinden dolayı diğer dinlere karşı büyük bir hoşgörüye sahipti. İslamiyet de bir hoşgörü diniydi.

  2. Eski Türk dinleri ile İslamiyet arasındaki benzerlikler:
  a-Tek tanrı inancı
  b-Ahiret inancı
  c-Hac ve kurban ibadetlerine benzer ibadetlerin varlığı

  3. Sosyolojik faktörler,aile kavramına verilen önem,namus,temizliğe verilen önem İslamiyet’teki cihat ve gaza anlayışı ile Türk-Cihan hakimiyeti düşüncesinin benzerlik göstermesi.

  4. Ekonomik ve sebepler,eski Türk toplumunda sosyal sınıflar yoktu.İslam dininde de böyle bir ayrımın yapılmaması,dolayısıyla her iki düşüncede de halkın refah ve mutluluğunun gözetilmesi vardır.

  5. Siyasi ve Askeri tercih 8. yüzyilda Türk-Çin rekabeti hızla devam etmekte,hatta hakimiyet yavaş yavaş Çinlilerin Türklerin elindeki Maverünnehir’i de alarak egemenliği ele geçirmek istiyordu.Güneyde Arap yarımadasında ortaya çıkan İslam dinide büyük bir hızla yayılarak Çinlilerle rakip olabilecek konuma gelmiştir.
  751’de Çinlilerle Araplar arasında meydana gelen Talas savaşında Türkler İslam ordusu yanında Çinlilere karşı savaşmış ve büyük bir zafer elde edilmiştir.Bu olaydan sonra Türklerle Araplar, arasındaki yakınlaşma hızlanmistır.

  => Kısaca İslamiyetle birlikte Türklerin birlikteliği ve manevi gücü artarak dünyada sözü geçer hale gelmiştir. Dolaysıyla Türklerin Kültürü ve yaşam biçmi diğer milletleri etkilemişti.

  Türklerin avrupa savaşlarıyla avrupalılar temizliği yıkanmayı ve tuvaleti komşuluğu nezaketi türklerden öğrenmiş.

  10 years once