Soru Sor...!

CEVAP » Genel

Bez değiştirilmesi ve bakımı nasıl önlenir?

(1 post)
 1. cevapci
  Key Master


  Bez bölgesinin sıkı bir bakımı, çoğu bebek­leri en azından bez kullandıkları yıllarda et­kileyen bir sorun olan bez pişiğini önlemekte çok yararlı olacaktır. Aşağıdaki koruyucu nok­taları uygulayınız.
  Bebeğinizin bezini sık sık kontrol ediniz ve ıslandığında ya da kirlendiğinde değiştiriniz. 1 aylık bebekte bazen bebeğin altını her emzir­me öncesinde ve sonrasında değiştirmek gerekebilir. 10 aylık bebeklerde 2-3 saatte bir kontrol yeterli olabilir
  İslak bir bezi çıkardığınızda bebeğin altını ıslak bir temizleme bezi ile siliniz. Kirli bir bezi değiştirirken, dışkılanan bölümü yumuşak sabun ve su ile tamamiyle temizlemelisiniz. Er­kek çocuklarda husye derisini temizlemeye özen göstermeli ve kız çocuklarda üreme or­ganı dudaklarını hafifçe aralayarak önden ar­kaya doğru temizlemeye dikkat etmelidir.
  Günümüzde kullanılıp atılabilir bezler ol­dukça geniş oranda kullanılmaktadır ve hareketli toplumumuzda çok elverişlidirler. Bununla beraber kullanılıp atılabilir bezlerin bir gerçektir. Sonuç olarak, kumaş bezlerin kul­lanımında bir rönesans görmeye başlıyoruz. Gerçekten de kumaş bezler, kullanılıp atılabilen bezlere nazaran birçok açıdan tercih edilebilir. Bununla beraber, bunları iyice yıkamak ve kurutmak için dikkat sarfetmelidir.
  Kullanılıp atılabilen bezler konusunda dik­kat edilmesi gereken konulardan birisi, bun­ların ısıyı ve nemi tutmaya eğilimli olmasıdır. Bu da, çocuğun bez pişiği olmasına neden olur. Yapılması gereken açıktın Bebeğinizin kul­lanılıp atılabilen bezlerini sık sık değiştir­melisiniz.

  10 years once