Soru Sor...!

CEVAP » Genel

Çocuklarda astım hastalığı ve tedavisi için!

(1 post)
 1. cevapci
  Key Master


  ASTIM VE ÇOCUKLAR
  Küçük çocuklarda astımın saptanması zor olabilir çünkü yaşamlarının ilk beş yılında çocukların 9i 30′unda wheezing (ıslık sesi) gözlenir. Ayrıca daha büyük çocuklar ve erişkinlerde tanı için kullanılan peak flow metreler altı yaşın altındaki çocuklarda kullanılamaz.
  Küçük çocuklarda astımın tipik semptomları, wheezing ve bazen soğuk algınlığı ve egzersizle birlikte özellikle geceleri sorun yaratan öksürüktür. Tanı konmamış astımlı çocuklar genellikle uyumakta güçlük çektiklerinden, bu çocuklarda, gündüzleri gözlenen yorgunluk ve neşesizlik, tanı için yol gösterici olabilir.
  Çocuğunuzu tüm tetikleyici etkenlerden korumanız nerdeyse imkansızdır. Evde sigara içilmesinin engellenmesi, yeni doğan bebeğin yaşamının ilk üç ayında maruz kaldığı allerjenlerin azaltılmaya çalışılması yarar sağlayabilir. En son araştırmalar, aile öyküsünde astım bulunan çocukların yaşamlarının ilk dört veya beş ayında anne sütüyle beslenmeleri sayesinde astımın en kötü etkilerinden korunabileceklerini göstermektedir. Çocukların çoğu büyüdükçe astım tehlikesini aşarlar ancak, 14 yaş civarında astıma yakalananlar astım yatkınlığını erişkin yaşamlarına taşıma eğilimindedirler.
  TEDAVİAstım, kontrol altında tutulması için düzenli tedavi gerektirmektedir. İki tip ana ilaç bulunmaktadır: hava yollarına ait altta yatan enflamasyonu kontrol altında tutmak amacıyla kullanılan koruyucu tedaviler ve astım semptomlarını oluştukları anda tedavi etmek için kullanılan semptomatik tedaviler. Koruyucu tedaviler, hava yollarının bağışıklık sistemine ait enflamatuar proseslerin havayollarını daraltmasını engellemektedir.
  Kortikosteroidler ve kromoglikatlar iki ana koruyucu ilaç çeşididir. Her ikisi de bir inhaler yoluyla günde iki ile dört kez alınır. Hastalar birkaç gün içinde daha iyi hissetmeye başlamalıdırlar. Etkilerinin sürekli olması için koruyucu ilaçlar düzenli olarak alınmalıdır.

  10 years once