Soru Sor...!

CEVAP » Genel

Çocukluk çağı diyabetinin tedavisinde ana ilkeler nelerdir?

(1 post)
 1. cevapci
  Key Master


  Başarılı bir diyabet tedavisi için aşağıdaki dört aşamanın dengeli planlanması gereklidir.

  a) Yeterli miktarda insülin verilmesi

  b) Beslenme planı

  c) Uygun şekilde egzersiz (hareket) yapılması

  d) Dikkatli izlem ve kontrol

  4- İnsülin tedavisinde dikkat edilmesi gerekli kurallar nelerdir?

  Diyabetli çocuğun tedavisinde en önemli nokta, çocuğunuzun ihtiyacına göre insülin miktarının ayarlanmasıdır. Çocuklarda aşağıdaki noktalara dikkat edilmesi gereklidir.

  a) Çocuğunuzun kullanacağı günlük insülin miktarı doktorunuz tarafından belirlenmelidir. Hastaneden çıkışta doktor etkinliklerinden önce 20-40 gr fazladan karbonhidrat almaları gereklidir.

  8- Çocukluk çağı diyabetinde ani kan şekerinin düşmesi niçin daha sık görülür, belirtileri nelerdir?

  Çocukların büyüklere göre daha aktif ve enerjik olması, ağır egzersiz veya öğünlerin atlanması, ishal ve kusma ile giden hastalıklar gibi nedenler hipoglisemi riskini artırır. Çocukların gelişme çağında olmaları nedeniyle kan şekeri düşüklüğü, özellikle de bu düşüklüğün uzun sürmesi tehlikelidir. Kan şekeri düşen çocuklarda önce acıkma hissi, terleme, solukluk, huzursuzluk, sinirlilik, bulantı gibi bulgular görülür. Kan şekeri çok fazla düşünce ise, uykuya eğilim, konuşma bozukluğu, görmenin azalması, oturma veya ayakta durmada zorluk ve en sonunda havale geçirme ve koma gibi bulgular görülür. Ani kan şekeri düşüklüğünde tedavi yaklaşımı Bölüm 9′da anlatılmıştır.

  9- Çocukluk çağı diyabeti tedavisinin uzun dönemli hedefleri nelerdir? Bu amaçlara nasıl ulaşılabilir?

  Özet olarak Diyabetli çocukların uzun dönemli tedavisinde hedeflenen kriterler şunlardır:

  • Kan şekerinin normal sınırlar içinde tutulması

  • Hayatı tehdit eden bir komplikasyon olan ketoasidozun (diyabet koması) önlenmesi

  • Ani kan şekeri düşmelerinin önlenmesi

  • Normal büyüme ve gelişme ile birlikte seksüel olgunlaşmanın sağlanması

  • Şişmanlığın önlenmesi

  • Ruhsal bozuklukların önlenmesi

  • Diyabete bağlı olarak gelişen olası komplikasyonların önlenmesi

  10- Diyabetli çocuklarda takip planı nasıl olmalıdır?

  Yukarıda belirtilen hedeflere ulaşabilmek için diyabetli çocukların tedavi planlarına titizlikle uyulması ve disiplinli bir şekilde izlenmeleri gerekmektedir. Bu amaçla her çocuğun bir “Diyabet Takip Defteri” nin olması, bu deftere günlük insülin dozlarının, kan veya idrar şekeri değerlerinin, hipoglisemi olan saatlerin, geçirilen infeksiyon veya diğer streslerin kaydedilmesi gereklidir. Diyabetli bir çocuk en az her ay bir kez hekim tarafından kontrol edilmeli, bu kontrollerde diyabet tedavi planı gözden geçirilmelidir.

  Unutmayınız.

  • Diyabetik çocuklarda temel sorumluluk anne ve babanındır. Bu sorumluluk, hastalığın saptandığı ilk günden, çocuğun kendi sorumluluk bilincine ulaşıncaya kadar sürdürülmelidir.

  • İyi tedavi edilen çocuklar önemli bir komplikasyon olmadan sağlıklı bir biçimde yaşama şansına sahiptirler. Hepimizin diyabetli çocuklara bu şansı sağlamak için uğraşmamız gereklidir.

  9 years once