Soru Sor...!

CEVAP » Genel

Demansı olan yaşlı hastaların Çığlık atma nöbetleri nedeni nedir

(1 post)
 1. cevapci
  Key Master


  Demansı olan yaşlı annem bizimle birlikte yaşıyor ve ba­zen çığlık atma nöbetleri geçiriyor. Bu niye oluyor ve ben bu konuda ne yapabilirim?
  Demansı olan kişilerin sıklıkla çığlık atma nöbetleri geçirdik­leri evreler olur. Yapmanız gereken ilk şey, bunun ağrı veya kabızlık gibi herhangi bir fiziksel nedeninin olup olmadığını kontrol etmesi için annenizin doktoruna başvurmanız olmalıdır. Çığlık atmasının örneğin sadece yemek zamanları civarında olması gibi bir biçiminin olup olmadığı konusunda doktoruna bilgi verin.Eğer fiziksel bir neden saptanamazsa, bu, annenizin şaşkınlık hissediyor olması nedeniyle olabilir. Sakin olmaya çalışın, ona sık sık sarılın ve sevildiğini, destek gördüğünü hissetmesini sağlayın. Eğer çığlık atma devam ederse, sizin sağlayacağınız rahatlığa ek olarak doktorunun az bir miktar­da yatıştırıcı ilaç vermesi gerekebilir. Genellikle bu üzücü evre geçer ve yatıştırıcı ilaçlar kesilir.
  Alzheimer teşhisi konmuş olan ablamla birlikte oturuyor ve ona bakıyorum. Sık sık, özellikle de öğleden sonraları çok huzursuzlaşıyor. Doktor buna neden olabilecek belir­li bir şey bulamadı. Ona ilaçların yardımcı olamayacağını söylüyor. Ablamı sakinleştirmek için ne yapabilirim?
  Huzursuzluğun pek çok nedeni olabilirse de (bir önceki ce­vapta anlatılan yerinde duramamanın nedenlerini de içeren), bazen hastalığın açıklanamaz bir parçası olarak da oluşabilir. Her ne kadar sizin için çok bıktırıcı olabilirse de,, onun hu­zursuz davranmasına sakin ve nazik bir tepki verebilirseniz, onu yatıştırabilirsiniz. Bazen sizinle birlikte bir mektup pos­talaması gibi basit fakat faydalı bir iş verilmesi yardımcı ola­bilir. Zaten huzursuz iken, herhangi bir karışık faaliyetin içinde olmasını kesinlikle önlemelisiniz. Huzursuzluk za­manla yerini boşluk ve pasif olarak kabullenme ruh haline bırakacaktır.

  9 years once