Soru Sor...!

CEVAP » Genel

Diyabet hastalarında cilt bakımı nasıl olmalı ?

(1 post)
 1. cevapci
  Key Master


  Diyabet hastaları cilt sağlıklarına gerketiğinden fazla bir şekilde önem verilmesi gerekmektedir. Bu yüzden yaygın olan cilt bakım uygulamalarının yuerine, kendilerine has cilt bakımları uygulanması daha sağlıklıdır.

  Diyabetin cilt sorunlarına nasıl yol açabildiğini, daha önce de belirttik. Bunlar basit bir kaşıntıdan, kontrol altına alınamayan bir infeksiyona kadar çeşitli derecelerde olmaları mümkündür. Bu gibi sorunlarla karşılaşmamak için cildinize her gün gereken şekilde bakım yapmanız gerekmektedir.

  Tahriş edici olmayan bir sabun ve ılık su kullanarak her gün banyo yapın. Deriniz nemliyken, az miktarda losyon kullanın, cildinizi yumuşak tutacaktır.

  Şu önlemleri alarak cildinizi koruyun:

  Cildinizde çizik, yara meydana gelmemesine çalışın.

  Elinizi yaralayabilecek işler yaparken eldiven giyin.

  Güneş yanığından korunmak için gerekli kremleri kullanın,kendinizi güneşten koruyun. Soğuk havalarda dışarı çıkarken kendinizi sıcak tutacak giysiler giyip soğuktan zarar görmemeye çalışın.

  Yaraları çabuk tedavi edin.

  Bütün kesikleri, sıyrıkları sabun ve suyla yıkayın, üzerlerini kuru, steril bir bandajla örtün.

  Bir kesik ya da bir sıyrık 1 gün içerisinde iyileşmeye başlamaz veya aşağıdaki infeksiyon belirtilerinden birini görürseniz, hemen doktora haber verin:

  Kızarıklık

  Sıcaklık

  Şişlik

  Zonklama

  Cerahat (irin)

  Ayak Bakımı

  Diyabet hastalarının ayaklarına özen göstermesi, özel bir ayak bakımı uygulaması gerekir. Dolaşımın iyi olmaması, sinirlerin hasar görmesi ve infeksiyonlarla savaş konusunda ortaya çıkan zorluklar, ayaktaki sorunların çok ağır sonuçlanmasına neden olabilir. Tırnak batması, iltihaplı nasır, ayağın bir yere çarpması, mantar hastalığı gibi durumlar doku hasarı ile infeksiyonu kolaylaştırır. İnfeksiyon yayıldıkça şişlik,sıcaklık meydana gelir, kan dolaşımı yetersiz kalır. Bir olay ötekini hazırlar. Hasta ağrı hissetmeyip sağlıksız ayağının üzerinde yürüdükçe infeksiyon daha da yayılır. Ayaklarınızı hergün kontrol edip gerekli bakımı yaparak, önemli sorunların gelişmesini önleyebilirsiniz.

  Ayaklarınızı hergün kontrol edin. Ayak sırtına ve tabanlarına bakın. Tabanlarınızı rahat göremiyorsanız, bir ayna kullanın ya da aile bireylerinden yardım isteyin. Herhangi bir yara, ayaklarınızda veya ayak parmaklarınızda herhangi bir değişiklik (renk, sıcaklık veya biçim değişikliği) ve infeksiyon belirtisi görürseniz doktorunuza bildirin.

  Tahriş etmeyen bir sabun ve ılık suyla ayaklarınızı her gün yıkayın. Özellikle parmak aralarını olmak üzere ayaklarınızı iyi kurulayın.

  Lanolin losyonu veya vazelinli merhem kullanarak kuru cildinizi yumuşatın.Ayak parmaklarınızın arasına losyon sürmeyin. Ayaklarınız terlerse çok az pudralayın.

  Ayaklarınızı koruyun. Ayağınızı sıkmayan, deri ya da bez ayakkabılar giyin. Öne doğru sivrilen, yüksek topuklu ayakkabılardan kaçının. Parmak arası sandalet giymeyin. Çıplak ayakla yürümeyin. Denizde ve kumsalda dahi terlik kullanın. Ayağınızda şekil bozukluğu varsa uygun tedavi veya ortopedik ayakkabı için doktorunuza danışın. Her gün temiz çorap giyin. Lastikli çoraplar giymeyin.

  Ayakkabınızı giymeden önce içini elinizle kontrol edin, içinde çivi veya yabancı madde varsa çıkarın. Yeni ayakkabı giydiğinizde ilk günler kısa süreli giyip değiştirin, ayaklarınızı sık sık kontrol edin.

  Dolaşımınıza yardımcı olmak için her gün ayak egzersizleri yapın.

  Ayaklarınızı tehlikelere karşı koruyun.

  Ayak tırnaklarınızı dümdüz kesin,köşeleri daha derin almayın. Zımparalı bir tırnak törpüsüyle törpüleyin.

  Ayaklardaki nasırları ya da sertleşmiş deri bölümlerini almak için kesici aletler veya kimyasal maddeler kullanmayın. Bu işi uzmanlarına yaptırın,

  Ayaklarınıza sıcak su şişeleri, ısıtıcı petler veya diğer ısı kaynakları uygulamayın.

  10 years once