Soru Sor...!

CEVAP » Genel

Histoplasma hastalıkları nelerdir?

(1 post)
 1. cevapci
  Key Master


  HISTOPLAZMA HASTALIKLARI

  Histoplazma hastalıklarının iki biçimi vardır. Bu iki hastalığa, birbirlerine tür olarak çok yakın, ancak boy, coğrafi dağılım ve hastalık yapıcılıkları bakımından oldukça farklı iki ayrı mantar neden olur.

  AMERİKAN HİSTOPLAZMA HASTALIĞI

  «Histoplasma capsulatum» adlı, mayaya benzeyen, 1-3 mikron boyunda bir mantar hastalığa yolaçar. Asalak en çok A.B.D ‘nde Mississippi vadisinde yaygındır. Ayrıca ender olarak Latin Amerika, Asya, Güney Afrika ve Avrupa’da da bulunur.

  Histoplasma capsulatum, hayvan dışkısı bakımından zengin ve humuslu topraklarda (ormanlar, çiftlikler, kümes ve güvercinlikler) yaşar. Bu mantarın gelişmesini nem ve ısı destekler. Hastalık insana havaya dağılmış sporların yutulmasıyla bulaşır. Beden içinde sporların en sık yerleştikleri bölge, akciğerlerdir.

  Enfeksiyonun başlangıcı belirtisiz olabildiği gibi, gribe benzer bir hastalığı ya da iyicil bir akciğer enfeksiyonunu andırabilir : Öksürük; soluk almada güçlük; ateş; röntgen filminde leke ve küçük düğümlerle dolu bir akciğer dokusu.

  Evrim birkaç ayda iyileşmeye doğrudur; ama röntgen filminde kireçlenmiş iz ve lekeler kalır.

  Amerikan histoplazma hastalığının bir de süreğen biçimi vardır. Bu biçimde klinik belirtiler, evrim ve röntgen görüntüleri veremi andırdığından, teşhis güçtür.

  Ayrıca, hastalığın çok tehlikeli olan yaygın biçiminde, lenf düğümleri, dalak, karaciğer, kemikler ve böbreküstü bezleri etkilenir.

  AFRİKA HİSTOPLAZMA HASTALIĞI

  Doğu ve Orta Afrika’da görülen bu hastalığa, Histoplasma duboisli adlı maya tipi bir mantar yolaçar. Boyu 8-18 mikron arasındadır.

  Kaşlıca belirtiler lenf düğümleri ve derialtıyla ilgilidir; lenf düğümleri, soğuk apseler ve kemik-eklem bozunları veremi andırır; ama bu hastalıktan ciğerler çok ender etkilenir; oysa hastalığın yayılması (dalak, karaciğer) son derece tehlikeli olabilir.

  BLASTOMIÇES HASTALIKLARI

  KUZEY AMERİKA BLASTOMIÇES HASTALIĞI

  Gilchrist hastalığı (ilk kez bulanın adından) da denen bu hastalığa Blastomyces dermatitidis adlı mantar yolaçar. Özellikle A.B.D ‘nin doğu bölgelerinde görülür. Akciğerlerde yerleşen mantarlar, oradan bedene yayılarak deri-mukoza bozunlarma yolaçarlar.

  Pitiriyazis versikolor hastalığı etkeni malassezia iMicrosporon) furfur’un mikroskop altındaki görünümü.

  GÜNEY AMERİKA BLASTOMIÇES HASTALIĞI

  «Lutz-Splendore-Almeida hastalığı» da denen Güney Amerika blastomiçes hastalığına, «Blastomyces brasiliensis» adlı tür yolaçar. Güney Amerika’da kahve üretilen bütün ülkelerde (özellikle Brezilya’da) yaygındır. Çünkü bu mantarın kahve bitkisine özel bir ilgisi vardır.

  Hastalık, deri ve mukozalarda bozunlara yolaçar. Yüz bölgesinde (burun ve dudaklar) başlayan bozunlar, hastalık tedavi edilmezse hızla yayılarak, lenf düğümlerine ve iç organlara ulaşırlar.

  9 years once