Soru Sor...!

CEVAP » Genel

İdrar yolu enfeksiyonuna neden oluyor.

(1 post)
 1. aysun


  Islak mayoyla vakit geçirilmesi durumunda, özellikle kadın ve çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu meydana gelebildiğini bildirdi.

  Prof. Dr. Turgut, sıcak havalarda serinlemek ve yüzmek arzusuyla akın edilen havuzların bulaşıcı hastalıklar açısından tehlikeli olabildiğini belirterek, “Su sirkülasyonu iyi olmayan ve iyi dezenfekte edilmeyen havuzlara girilmesi sonucu hepatit A ve E, giardia, criptosporidium, leptospira, koli basili, paratifo, tifo ve dizanteri gibi ateşli ishal yapan mikroplarla karşılaşılabilmektedir. Cilt enfeksiyonları, göz ve mantar hastalıkları da havuzdan bulaşanlar arasındadır” dedi.

  Islak mayoların da tehlikeli olabildiğini ifade eden Turgut, “Islak mayoyla vakit geçirilmesi sonrası özelliklerle kadınlarda ve çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu daha fazla gelişebilmektedir” diye konuştu.

  Havuzda suyun asit oranına göre yeterli klor olması halinde bakterilerin diğer insanlara bulaşmadan öldüğünü aktaran Turgut, “Havuzlarda özellikle küçük çocuklar ve duyarsız kişiler sebebiyle dışkı ve idrar yoluyla aşırı kirlilik oluştuysa, klor da yeterli olmayacağı için boşaltılıp içinin iyice temizlenmesi gerekmektedir. Bu tehlikelere karşı, havuza gireceklerin dikkat etmesi gereken tutum ve davranışlar vardır. Öncelikle şahsi bakımlarını iyi yapmaları, havuz suyunun klor konsantrasyonu ve asit (Ph) değerinin günlük ölçümünü sormaları ve uygun ölçülerde, kontrollü havuzlara girmeleri, girerken kurallara uyarak diğer kişileri de düşünerek sorumlu davranmaları önerilmektedir” şeklinde konuştu.

  9 years once