Soru Sor...!

CEVAP » Genel

İğnekurdu hastalığı ,İpsellerin yolaçtığı hastalıklar nelerdir?

(1 post)
 1. cevapci
  Key Master


  İPSİLERİN YOLAÇTIĞI HASTALIKLAR ,İĞNEKURDU HASTALIĞI

  İğnekurdu hastalığı (oksiyüroz), dünyanın her yerinde yaygın bir asalak hastalığıdır; bazı istatistiklere göre özellikle çocuklarda (yüzde 60-90 oranında) görülür.
  Hastalığa yaklaşık 1 sm uzunluğunda beyaz, küçük bir kurt (Enterobius vermicularis) yolaçar. İğnekurtları önce ince barsakta yaşar, daha sonra göden barsağına doğru göçerler. Döllenmiş dişiler makat deliğine ulaşır ve orada yumurtalarını yumurtlarlar (özellikle geceleri). Bu yumurtalar, embriyolu biçimde atılırlar ve doğrudan hastalan-dırıcıdırlar.

  BULAŞMA BİÇİMİ

  En sık görülen bulaşma, kişinin kendi kendini bulaştırmasıdır; makatını kaşıdıktan sonra parmaklarını ağzına götüren çocuklarda görülür. Bulaşma solunum yoluyla da olabilir (sözgelimi, okullarda iğnekurdu yumurtalarının zemindeki tozlarda bulunması ve solunum yoluyla alınması).

  KLİNİK BELİRTİLER

  İğnekurdu hastalığı çok sayıda bozukluğa yolaçmaz; bununla birlikte, çoğunlukla iyicil de olsalar, bazı can sıkıcı bozukluklara yolaçabilir.
  En niteleyici belirti, özellikle geceleri ortaya çıkan makat kaşıntısıdır; kaşıma bozunlarına yolaçar ve kişinin kendini bulaştırdığı bir özenfeksiyon kaynağı haline gelir. Makat kenarı sıcaktır ve kurdun ısırmalarına bağlı kırmızı noktalar görülür; ayrıca, makat kenarı kalın bir müküsle kaplı olabilir.
  Daha ender olarak, ince ve kalın barsak iltihabı, göden barsağı iltihabı, basurlar ya da iğnekurtlarının apandiste yerleşmesi gözlenebilir.
  Sinirsel belirtiler çoğunlukla iyicildir: Geceleri diş gıcırdatma; öksürük nöbetleri; bazen davranış değişiklikleri (üzüntü, kararsızlık); okul yaşamının etkilenmesi; çok ender olarak da beyin zarları tepkileri ya da çırpınmalar.
  Ayrıca küçük kızlarda üreme organlarıyla ilgili bozukluklar görülebilir (iğnekurduna bağlı dölyolu iltihabı).

  TEŞHİS

  Kurtlar makat kenarında bulunduğunda, teşhis kolayca konur. Yumurtalar, sabahları dışkılamadan önce makat kenarına seloteyp yapıştırılıp, daha sonra mikroskopta incelenerek aranabilir.

  TEDAVİ

  Çoğunlukla son derece iyicil olan, ama titizlikle tedavi edilmesi gereken bu hastalığın tedavisinde, ya bir tek defada alman pirivinium pamoat ya da piperazin tuzları kullanılır. Tedavi bütün aileyi kapsamalı ve sağlık koruma önlemleriyle (tırnakların fırçalanması; yatak örtülerinin değiştirilmesi; çocuklar için, kaşımayı önlemek amacıyla kapalı pijamalar) birleştirilmelidir.

  9 years once