Soru Sor...!

CEVAP » Genel

Kancalıkurt ya da Çengellikurt hastalığı nedir? Tedavisi

(1 post)
 1. cevapci
  Key Master


  KANCALIKURT HASTALIĞI

  Kancalıkurt ya da çengellikurt hastalığı (ankilostomiyaz), 2 ipsiden birinin ya da ötekinin (Ankylostoma duodenale ve Necator americanus) yolaçtığı bir asalak hastalığıdır.
  Necator americanus’a dünyanın en sıcak bölgelerinde raslamr. Ankylostoma duodenale ise daha yaygındır ve yalnızca tropikal ülkelerde değil, ılıman ülkelerde de görülür. Ilıman ülkelerde özellikle tünellerde ve maden ocaklarında, yani işçilerin sıcak ve nemli havada çalıştıkları yerlerde bulunur.
  Ilıman iklimli bölgelerde ender raslanan, iyicil bir hastalıktır; oysa asalaklığın daha şiddetli olduğu tropikal bölgelerde, çok rastlanan ve yolaçtığı kansızlık nedeniyle ciddi bir hastalıktır.
  Bu 2 kancalıkurda yalnızca insanlarda raslamr. Silindir biçiminde küçük kurtlardır. Dişileri 10-18 mm boyunda, erkekleri daha küçüktür. Ankylostoma duodenale’nin ağzında iki küçük iğne, Necator americanus’unkinde iki küçük keskin bıçak bulunur.
  Çengelli kurtların lAnkilostomalar) evrimi. — 1. evre rabdilimsi kurtçuklar; 2. evre, strongilumsu kurtçuklar; 3. evre, kiste yerleşmiş keseleşmiş kurtçuk; 4. evre, kistten dışarı çıkmış kurtçuk.
  A. Duodenale onikiparmak barsağmda, Neca-tor americanus ise boşbarsağın (ince barsağın bölümü) yüksek bölümlerinde yaşar. Barsak mukozasına tutunur ve kanla beslenirler. Kurtların sayısı değişiktir. Tropikal bölgelerde sayıları çok daha fazladır ve ciddi bir kansızlığa yolaçarlar.
  A.duodenale 5 yıl yaşar; oysa N.americanus 10-15 yıl yaşayabilir.

  İlerleyici çevrim

  Erişkin kancalıkurtlar onikiparmak barsağında yaşarlar. Yumurtlanan yumurtalar dışkılarla atılır. Uygun nem koşullarında, yumurtalar kurtçuk haline dönüşür, bu kurtçuklar deri yoluyla insana geçerler. Kurtçuk dolaşım yoluyla akciğere ulaşır, soluk borusundan yukarı çıkar ve yemek borusuna geçer. Onikiparmak barsağmda erişkin hale gelmesinden sonra, çevrim yeniden başlar.

  BULAŞMA BİÇİMİ

  Kancalıkurdun çevrimi bilinince, kişiler çıplak ayakla dolaştıklarında ve dışkılamalar açıkta yapıldığında bulaşmaların sıklaşma nedeni anlaşılır.

  KLİNİK BELİRTİLER

  Klinik belirtiler, asalağın çevrim dönemine göre değişiktir.
  Kurtçuğun deri yoluyla geçişi, kaşıntılı bir döküntüye yolaçar. Bu belirti, hastalığın yaygın olarak bulunduğu yerlerde farkedilmeden geçer.
  «Madenci nezlesi» denen durum, kurtçukların akciğerlerden geçiş döneminde görülür. Öksürük ve bol miktarda tükürük salgmlanmasıyla yansır. Asalak, onikiparmak barsağmda 2 tür belirtiye yolaçar:
  — bir ülseri anımsatan mide ağrılarıyla birlikte onikiparmak iltihabı (bazen bir ishalle birliktedir);
  — yutulan asalakların sayısına göre değişen kan yitimi (hastalığın yerleşik olarak bulunduğu ve yeniden bulaşmanın sık olduğu yerlerde kansızlık, özellikle az beslenmiş ve çok sayıda asalak taşıyan kişilerde ciddi olabilir).

  TEŞHİS

  Hastalığın yayılma döneminde kan sayımı, kansızlığın yanısıra orta dereceli bir eyozinofil artışı gösterir.
  Ama teşhis, her şeyden önce, dışkıda yumurtaların bulunmasına dayanır.

  TEDAVİ

  Ankylostoma duodenale’ye karşı ağız yoluyla 1 ya da 2 defada alman befenyum hidroksinaftöat kullanılır.
  Necator americanus’ta tekrakloretilen daha etkilidir. Gene ağız yoluyla verilir. Bu tedavi, yağsız ve alkolsüz bir beslenme rejimiyle birleştirilir.
  Kansızlık orta dereceli ise tedavi gerekmez. Demir verilerek organizmaya yardım edilebilir. Çok ender olarak kan aktarımları gerekebilir.

  KORUNMA

  Açıkta dışkılama tehlikesinin egemen olduğu bu hastalıkta, esas tedavi korunmadır. Dolayısıyle, bütün taşıyıcıların tedavisinden ayrı olarak, dışkıların toplanması için tuvalet yapımını ve kapalı ayakkabılar giyilmesini içerir.
  Eskiden madencilerde ve tropikal ülkelerde daha sık görülen kancalıkurt hastalığına, günden güne daha sık Taşlanmaktadır. Yolaçtığı kansızlık tehlikesi nedeniyle, teşhis ve tedavi edilmesi önemlidir. Sağlık koruma önlemlerinin alınması, hastalığın yayılmasını önleyebilir.

  10 years once