Soru Sor...!

CEVAP » Genel

Karın ağrılarının sebepleri ve tedavisi nedir

(1 post)
 1. cevapci
  Key Master


  Karın ağrıları çocuklarda yaygındır. Esasen bu acıların sebebi, kendilerine zararlı olabile­cek bir şey yemek ya da mide bağırsak virüsüyle bir hastalığın başlamasıdır.
  Bununla birlikte bazen çocuk yinelenen ka­rın ağrılarından şikâyet eder. Bu çocuklar, eğer diğer bozukluklar sebep olarak belirlenemezse, hassas bir barsak sendromu olarak bilinen bir durum yani karın ağrısı ve fasılalı ya da kro­nik ishalleri olabilir. Hassas bir barsak sendromunun nedeni bilinmemektedir. Bu konuda en yaygın iki teori, çocuğun durumunun stresle il­gili olduğu ya da geniş barsak nedeniyle besin hareketinde bir güçlük olduğudur.
  Hassas barsak sendromu, tehlikeli bir has­talık değildir ancak bu sendromla gelen acı, akut apandisit acısına benzediğinde çok şid­detli olabilir. Kabız ve barsak gazının sık sık çıkması da yaygın olarak görülmektedir.
  Lifçe zengin besinlerin diyete eklenmesi gi­bi spazm giderici uygulamalar da çocuklara faydalı olabilir. Acıyı hazırlar görünen heyecan faktörlerini keşfetmede psikiyatrik danışma da faydalı olabilir.
  Hastalık tahminleri çok çeşitlidir. Bazı ço­cuklarda semptomlar ortadan kalkar, halbuki diğerlerinde acının yinelenen izleri hayatları boyunca devam etmektedir.
  Kusma, ateş ya da kilo kaybı olursa veya çocuğunuz birtakım rahatsızlıklardan dolayı alışılmış günlük etkinliklerine katılmayı redde­derse, çocuğunuzun doktoruna danışın.

  10 years once