Soru Sor...!

CEVAP » Genel

Kelebek hastalıkları nelerdir?

(1 post)
 1. cevapci
  Key Master


  KELEBEK HASTALIKLARI

  Kelebek hastalıkları adı verilen asalak hastalıklarına, kelebek (dystoma) adı verilen, insanda ve öteki bütün memeli hayvanlarda yaşayan asalak yolaçar. Kelebeklerin insan organizmasında yerleşme bölgeleri, türlerine göre farklılık gösterir. Sözgelimi Fasciola ve Opistorchis’ler karaciğerde, Fasciolopsis’ler, barsakta, Paragoninus’lar ise akciğerlerde yerleşirler.

  Kelebekler değişik boylarda, yaprak biçiminde yassı kurtlardır. İnsanların ve öteki memeli hayvanların çeşitli organlarına (sindirim kanalı, safra yolları, bronşçuklar), çekmenleriyle yapışmışlardır.

  Erişkin kelebeklerin yumurtaları bedenden dışkılama ya da solunum yoluyla (akciğerlere yerleşen kelebekler) dışarı atılır. Bu yumurtalardan çıkan ve «mirasidyum» adı (karaciğer ve barsağa yerleşen kelebekler) verilen kurtçuklar, suyla temas ettiklerinde kendilerine bu ortamda ara konaklar aramaya başlarlar. Her tür kelebeğin yerleşeceği, kendine özgü bir yumuşakça cinsi vardır. Ara konağa yuvalanan kurtçuklar önce redya, sonra da serkerya haline dönüşürler. Bu evreden sonra, asalağın türüne göre, serkeryalar, su bitkileri (Fasciola hepatica ve Fasciolopsis buski türleri), balık (Clonorchis sineusis, Opistorchis felineus türleri; Uzakdoğu karaciğer safra yolları kelebek hastalıkları) ya da yengeç (Paragonimus ringeri türü) gibi ikinci bir ara konağa geçerler ve keselenerek kist biçiminde metaserkerya haline dönüşürler. Hastalık insana su bitkilerinden ve çiğ ya da iyi pişmemiş balıklardan bulaşır. Yani kelebeklerin insan bedenine girişleri sindirim yolu ile olur. Buna göre, hastalığın dağılım merkezleri, ara konakların barınma bölgelerine ve çevre halkının beslenme rejimine bağlıdır.

  10 years once