Soru Sor...!

CEVAP » Genel

Küfmantarları hastalığı , derin mantar hastalığı nedir?

(1 post)
 1. cevapci
  Key Master


  DERÎN MANTAR HASTALIKLARI

  KÜFMANTARLARI HASTALIĞI

  Küfmantarları (Aspergillus) türleri, 3-4 mikron çapındaki liflerden oluşmuş, eşeysiz çoğalan ve çok tipik üreme organları bulunan mantarlardır.

  Doğada çok yaygın olan bu türler organik kalıntılar, çürümüş meyveler, sebzeler ve tahıllar üstünde yaşarlar. Ayrıca bütün kuşlarda da asalak olarak yerleşmişlerdir. Küfmantarlarının sporları havaya dağılarak tozlara karışırlar. Solunum yoluyla insana bulaşan bu sporlar, hastalıklara (küfmantarları hastalığı ya da asperjiloz) yolaçarlar.

  İnsanda küfmantarları hastalığına yolaçan mantar, Aspergillus fumigatus’tur. Baca dumanı gibi siyah renkli olan bu mantar, çoğunlukla akciğerlerde yerleşir.

  Akciğer küfmantarları hastalığı (akciğer ya da bronş-akciğer biçimi), başlangıçta şiddetli öksürük, soluk darlığı ve göğüs ağrıları biçiminde kendini gösterir. Hastalığın evrimi son derece değişkendir-, bazen verem ya da bronş kanseriyle karıştırılabilir. .

  Hastalığın başka bir tipik görünümüne küfmantarları uru (asperjillom) adı verilir: Bronşlar içindr ya da antibiyotik tedavisi ile iyileştirilmiş bir verem kovuğunda, bir ur ortaya çıkar. Liflerin birbirlerine sarılmasından oluşmuş süngerimsi bir yumak görünümünde olan bu ur, çoğunlukla bir kanlı balgam çıkarmayla yansır. Röntgen filminde, kovuk içine yerleşmiş ur, bir çan görünümündedir.

  Evrim, belirti vermeksizin aylarca sürebilir. En büyük tehlike, bazen çok önemli boyutlara ulaşan kanlı balgam çıkarmadır.

  Başlıca tedavi, urun cerrahi girişimle çıkarılmasıdır. Yalın küfmantarları hastalığıysa amfoterisinle tedavi edilir.

  8 years once