Soru Sor...!

CEVAP » Genel

Şeker hastalığı DEĞİŞİM LİSTESİ NEDİR ? NASIL KULLANILIR ?

(1 post)
 1. cevapci
  Key Master


  Bir şeker hastasını diyet uygulamaktan yıldıran en önemli sebep yiyeceklerinin tekdüze (monoton) olmasıdır. Bunu önlemek için, sizi istediğiniz yiyeceği yiyebileceğiniz bir yemek listesine kavuşturmak, diyet uzmanlarının başlıca kaygısı olmuştur. Bu kaygı, “değişim listelerinin” yapılmasını sağlamıştır. Değişim listeleri, diyetinizi monotonluktan uzaklaştıracak, arzu ettiğinizi yemenizde size yardımcı olacaktır.

  Değişim listeleri, enerji ve besin öğesi değerleri aynı olan yiyeceklerin bir grupta toplanmasıyla oluşmuştur. Değişimler süt, et, unlu yiyecekler, sebze, meyve ve yağ olmak üzere 6 ana grupta toplanmış olup, her bir grupta birbirinin yerine yenebilecek yiyeceklerin adı, pratik ölçüsü ve gram olarak miktarı belirlenmiştir. (Bu listelerdeki yiyeceklerin pratik ölçü değerlerinden faydalanabilmeniz için bir mutfak tartısı almanızı öğütleriz.)

  Değişim listelerinde yer alan grupların her birinin besin öğesi içerikleri farklıdır. Örneğin süt grubunda yer alan yiyeceklerin her biri 9 gram karbonhidrat, 6 gram protein, 6 gram yağ içerir, buna karşılık unlu yiyecek grubundakilerde 15 gram karbonhidrat 2 gram protein vardır. Bu nedenle düetinizde süt grubunda yer alan bir yiyecek yerine (örneğin: 1 su bardağı süt) unlu yerecek: grubunda yer alan bir yiyeceği (örneğin: 1 ince dilim ekmek) yer değiştirmelisiniz. Yiyeceklerinizi ait olduğu grubun içindeki bir diğer yiyecek ile değiştirebilirsiniz. Örneğin 1 ince dilim ekmek (unlu yiyecek grubu) yerine yine aynı grupta yer alan 1 kepçe çorba veya iki çorba kaşığı pilav yiyebilirsiniz. Başka bir örnek ile açıklarsak, beslenme programınızda öğle yemeğinizde unlu yiyecekler değişiminden 3 değişim almanız gerekiyor ise, aşağıdaki her bir grup bu miktarı almanızı sağlayacaktır;

  Örnek 1 3 ince dilim kepekli ekmek

  örnek 2 1 kepçe mercimek çorba

  (1 ince dilim ekmek ile eşdeğer)

  4 çorba kaşığı bulgur pilavı

  (2 ince dilim ekmek ile eşdeğer)

  örnek 3 4 kibrit kutusu büyüklüğünde sade börek (2 ince dilim ekmek ile eşdeğer) 2 çorba kaşığı spagetti (1 ince dilim ekmek ile eşdeğer)

  DİYABETTE DİYET PRENSİPLERİ

  Diyabetlinin beslenme programını uygularken bilmesi gereken hususlar aşağıda özetlenmiştir.

  0l Kİnil H YİYECEKLER

  Yememeniz gereken yiyeceklerin isimleri aşağıda verilmiştir. Bu yiyeceklerin kan şekerinizi hızla yükselten yiyecekler olduğunu unutmayınız.

  Çay şekeri

  Şeker ve şekerlemeler

  Reçel ve marmelat

  Pekmez, bal

  Çikolata

  Dondurma

  Helva çeşitleri

  Hazır meyve suları

  Şekerli kurabiyeler, pastalar, tatlılar

  Şekerli içecekler (meşrubatlar)

  Kurutulmuş meyveler

  ÖLÇÜSÜZ KULLANABİLECEĞİNİZ YİYECEKLER

  • Açık çay

  • Kahve

  • Ihlamur

  • Ada çayı

  • Maden suyu

  Kakao, ketçap veya kahve kremasından yalnızca ikisini günde 1 çay kaşığı alabilirsiniz

  10 years once