Soru Sor...!

CEVAP » Genel

Telefon günümüze kadar nasıl değişti?

(1 post)
 1. tolga
  Moderator


  Telefon ilk defa telgraf sistemin de olduğu gibi iki hat üzerinden yapılmıştır.
  Daha sonraları bakır kabloların bulunmasıyla tel sayısı artırıldı ve hatların belli yerlerine güclendirici konularak ses kalitesi artırıldı.

  1886 yılında elktronik teknolojiden faydalanılarak aynı tel den değişik frekanslarla ses gönderebilen multiplex denen frekans dağıtıcısı geliştirildi.

  Bu aşamaya kadar santralda oturan kişi sizi muhatap kişinize bağlamak zorundaydı yani direkt diğer bir kişiyi çevirebilmek imkansızdı.

  1891 yılında Strowger denen otomatik çevirici operatör geliştirildi ve evden diğer evi direkt aracı olmadan çevirebilme sağlandı ve bu büyük bir aşama olarak telefon tarihine girmiş oldu. Daha sonralarıda elektromanyetik röle sistemlerinden vaz geçilerek elektronik devrelere daha hızlı ve pratik telefonlara kavuşuldu.

  1965 de ise uzak telefonlaşmalarda radyo dalgalarından faydalanılmıştır.
  Daha sonraları televizyon dalgaları derken uyduların uzaya gönderilmesiyle telefon hizmetleri daha rahat ve kablosuz duruma gelmeye başladı.

  Ama şu an kablolu telefonlar halen kapasite aşısından halen daha verimli ve ucuz olduğu için kullanılmaktadır.

  Ve son yıllarda uydu sistemlerin daha da gelişmesiyle çobanlarımızın bile doğan kuzusunu haberini her an çadırına ulaştırdığı cep telefonları kullanılmaya başlanmıştır.

  8 years once