Soru Sor...!

CEVAP » Genel

Trafik Kazaları en çok ne zaman oluyor?

(1 post)
 1. aysun


  Trafik Kazaları en çok ne zaman oluyor? Kazalara neden olan şeyler

  Uykusuz kalmak, alkollü araba kullanmak kadar tehlikelidir. Araştırmalar 18–24 saat uyumamanın alkol alımına eşit derecede riskler getireceğini gösteriyor.

  * Kafein içeren kahve, kola ve sakızlar, kısa süre için uyanıklık hissi verebilir. Ancak etkisinin başlaması için 30 dakika gerektiğini unutmayın.

  * Yolda uyuklama sadece gece olmaz. Kazalar, en sık sabah 04.00 – 06.00 saatleri arasında meydana geliyor. Diğer riskli saatler ise 14.00–16.00 arasıdır.

  * Uykusuz araç kullanmak ölümle sonuçlanan kazaların en büyük nedenidir.

  * Uyuklamaya bağlı kazaların yarısında sürücülerin 25 yaşın altındaki gençler olduğu dikkat çekmektedir. Risk altında olan diğer gruplar ise; erkekler, uyku bozukluğu olanlar, çocuklu erişkinler ve gece vardiyası yapanlardır.

  * Klima veya camları açmak veya yüksek sesle müzik dinlemek bir işe yaramaz. Kışın meydana gelen kazaların fazla olması bunun ispatıdır.

  * Uzun yolda her zaman iki sürücü olmalıdır. İki saatte bir değişim yapılması çok yararlıdır. Otomobil kullanmayan kişi sürücü ile konuşmalı ve yoldaki tehlikelere karşı da uyanık olunmalıdır.

  * Arabasını güvenli bir yere çekip 15–20 dakika kestiren kişiler kendilerine gelir. Bu sürenin yarım saati aşması ise daha tehlikeli sonuçlara yol açabilir.

  * İki saatte bir hafif şeyler yenmeli ama aşırıya kaçılmamalıdır.

  * Soğuk algınlığı, alerji ve taşıt tutmasına karşı ilaç alanların araç kullanmamaları gerekir.

  * Sık esneme, fazla göz kırpma, başı dik tutamama, istemsiz şerit değiştirme ve gözlerin kapanmaya başlaması tehlike işaretleri olarak algılanmalıdır.

  Gazete Habertürk

  11 years once