Lekárstvo


Čo je ankylozujúca spondylitída?

Ankylozujúca spondylitída je forma chronického zápalu chrbtice a kĺbov sakroiliakální. Sakroiliakální kĺby sú umiestnené v dolnej časti chrbta, kde sacrum (kosť priamo nad kostrč) spĺňa bedrovej kosti (kosti na oboch stranách v hornej časti zadku). Chronický zápal v týchto oblastiach spôsobuje bolesť a stuhnutosť v okolí chrbtice. V priebehu času, chronický zápal chrbtice (spondylitída) môže viesť k úplnému tmelenie spoločne (fúzie) z stavcov, proces, odvolával sa na ako stuhnutosť. Ankylóza vedie k strate pohyblivosti chrbtice.

Ankylozujúcou spondylitídou je tiež systémové ochorenie, čo znamená, že môže mať vplyv ostatných tkanív v celom tele. Teda, to môže spôsobiť zápal alebo poškodenie ostatných kĺbov od chrbtice, ako aj ďalších orgánov, ako oči, srdce, pľúca, a obličky. akcie Bechterevova choroba mnoho rysov s niekoľkými ďalšími artritídou podmienky, ako je psoriatická artritída, reaktívna artritída, a artritída spojená s Crohnovou chorobou a ulceróznou kolitídou. Každý z týchto artritických podmienok môže spôsobiť ochorenie a zápal v chrbtici, ďalšie spoje, oči, pokožka, ústa, a rôznych orgánov. Vzhľadom na ich podobnosti a tendencie spôsobiť zápal chrbtice, Tieto podmienky sú súhrnne označované ako “spondyloarthropathies.” Ankylozujúcou spondylitídou je považovaný za jeden z mnohých reumatických ochorení, pretože to môže spôsobiť symptómy ako svalov a kĺbov.

Ankylozujúcou spondylitídou je dvakrát až trikrát častejšie u mužov ako u žien. U žien, kĺby od chrbtice sú postihnuté častejšie ako u mužov. Ankylozujúca spondylitída postihuje všetky vekové skupiny, vrátane detí. Najčastejšie vek začiatku príznakov je v druhom a treťom desaťročí života.

Ankylozujúcej spondylitídy

* Ankylozujúca spondylitída patrí do skupiny artritídy podmienok, ktoré bývajú príčinou chronického zápalu chrbtice (spondyloarthropathies).
* Ankylozujúca spondylitída postihuje mužov dvakrát až trikrát častejšie ako ženy.
* Ankylozujúcou spondylitídou je príčinou bolestí chrbta u dospievajúcich a mladých dospelých.
* Tendencia k rozvoju ankylozujúcou spondylitídou je geneticky zdedená.
* HLA-B27 génu môžu byť detekované v krvi u väčšiny pacientov s ankylozujúcou spondylitídou.
* Ankylozujúca spondylitída môže tiež ovplyvniť oči, srdce, pľúca, a občas obličky.
* Optimálna liečbe ankylozujúcej spondylitídy zahŕňa lieky, ktoré znižujú zápal alebo potlačenie imunity, fyzikálnej terapie, a cvičenie.